İmar denetimlerini artık bakanlık yapacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şehirleri yaşanmaz hale getiren imar planlarında bir dizi yeniliğe gidiyor. Yeni düzenlemelerle birlikte, imar planlarında denetime tabi tutulmayan belediyeler bundan sonra bakanlık tarafından denetlenecek, kentsel dönüşümde müteahhitlerin normalden iki kat fazla imar alınmasının önünü geçilecek ve iş adamlarının en çok şikayet ettiği ÇED süreleri kısaltılacak.

Bakanlar Kurulu’nun belediyelerin İçişleri Bakanlığı'ndan alınıp kendi bakanlıklarına bağlanmasına ilişkin karar aldığını söyleyen Özhaseki, “Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü bizim bünyemize geçecek. Böylece belediyelerin bütün işlerini bizim bakanlığımız bünyesinde sürdürecekler" dedi.

İmar denetimlerini artık bakanlık yapacak

Belediyelerin mali yönden Sayıştay, idari işlemler açısından İçişleri Bakanlığı tarafından denetlendiğini hatırlatan Özhaseki, belediyelerin imar açısından denetlenmediğine dikkat çekti. Denetimlerin şikayet olması halinde gerçekleştirildiği belirten Özhaseki, “Hızla gelişen şehirciliği disiplin altına almaz, doğru kurallarla doğru yönlendirmezsek ‘şehir cinayetleri’ sürecek. Bunun için Mahalli İdareler bünyesinde 150 kontrolör, denetim esaslı yetiştirilip belediyelerde imar hareketliliğini denetleyecekler. Bundan sonra bakanlık olarak imar planı yapmayacağız ama yapılan planın hukuka uygun olup olmadığını denetleyeceğiz” dedi.

"Şehirlerde imar cinayetleri işleniyor"

Kentsel dönüşümde müteahhitlerin normalden iki kat imar aldığını ve bunda bölgenin fiziki şartlarının ön planda tutulmadığına dikkat çeken Çevre Bakanı Özhaseki, “Böylece her yerde inşaat yoğunluğu iki misline çıkıyor. O bölgenin altyapısı, trafiği iki kat yoğunluğu kaldırır mı kaldırmaz mı hesaplanmıyor. Son dönemde belediye meclislerine gelen imar planı tadil miktarında büyük artış var. İnsanlar rant peşinde. Verilen yoğunluk artışlarıyla şehirlerde adeta cinayet işleniyor” şeklinde konuştu.

"ÇED'i bile zulme dönüştürdüler"

Dünyanın her yerinde çevrenin korunarak yatırıma izin verildiğine dikkat çeken Özhaseki, “Biz çevreyi put haline çevirmişiz. Bu da yatırımları engellemiş. ÇED’de (Çevresel Etki Değerlendirme) milletin canına okumuşlar. ÇED kuralları deyip, zulme dönüştürmüşler” dedi.Bu konuda bir yatırım dengesi kurulması gerektiğini ifade eden Özhaseki, şöyle devam etti: Denizin 100 metre kenarına yatırım yapmak biz, tabiat varlıklarına ait. Elbette otel, deniz kenarına yapılacak. Tatile giden nereyi tercih ediyor, deniz kenarındaki oteli. Ama adamın burnundan getirirseniz kimse yatırım yapmaz”

"Kayalık yerlere izin verilmemiş"

Bazı projelerde kayalık yerlere bile ÇED’ten dolayı izin verilmediğinin altını çizen Çevre Bakanı, bu projelerin önünün açılacağını belirtti. Halkın gidemediği ve dağların arasında yer alan bazı bölgeleri helikopter ile incelediğini aktaran Bakan Özhaseki, bu yerlere yatırım yapılması içini gerekli ruhsatların da verileceğini dile getirdi.

"Köylü teyzeleri bağırtıyorlar"

Yapılmak istenen enerji projelerinin gerekliliğine vurgu yapan Özhaseki, “Enerji ve kömür santralleri deniz kenarına muhtaç. İstediğiniz kadar kızın ama elektrik üretmek zorundayız. Bin 300 MW santral projemiz var. Bu projeleri hayata geçirmek istediğimiz zaman gidip köylü teyzeleri dizip bağırtıyorlar. O teyzeler masum ama arkasında başka planlar var” dedi.

"ÇED süreleri kısalacak"

Yatırımların önünü açmak ve yatırımları hızlandırmak için adımlar atacaklarını da dile getiren Özhaseki, İşadamları en çok ÇED sürecinin uzunluğundan şikayetçi. Önlem alıyoruz. 15 gün içinde yanıt gelmez ise ‘olumlu’ sayılacak. Bunun için yönetmelik ve tüzük değişikliği yeterli. Kapıda süründürmeyeceğiz yatırımcıyı” şeklinde konuştu.

İmar denetimlerini artık bakanlık yapacak ile ilgili etiketler Haber
GÜNÜN VİDEOSU

İşte Ankara'da meydana gelen patlama anı!

Ankara'da İçişleri Bakanlığı binası önünde saldırı hazırlığındaki iki terörist etkisiz hale getirildi. Teröristlerden biri üzerindeki bombayı patlattı. O anlar kameralara yansıdı.