İktidara cephe açtı! Nagehan Alçı, doğal afetlerden nemalanmaya çalışıyor

Nagehan Alçı, bugünkü yazısında son dönemde Türkiye’nin yaşadığı sel ve yangın felaketleriyle ilgili “Burada esas sorumluluk iktidarın” dedi.

Habertürk yazarı Nagehan Alçı bugünkü yazısında, Türkiye’nin yaşadığı sel ve yangın felaketlerine dikkat çekti.

Karadeniz’de 59 vatandaşın hayatını kaybettiği sel felaketi için yapılaşma sorununa değinen Alçı, küresel iklim değişikliğinin de altını çizdi.

AK PARTİ'Yİ HEDEF ALDI

AK Parti’yi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Paris İklim Anlaşması’nı Meclis’ten geçirmemesi üzerine eleştiren Alçı, “Burada esas sorumluluk iktidarın. Karadeniz’deki plansız yapılan çürük binalarla mücadele ederken işin bu boyutunu da gündemde tutmalıyız” dedi.

Nagehan Alçı’nın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Bence Türkiye’nin küresel iklim değişikliğine karşı mihenk taşı kabul edilen Paris Anlaşması’nı 2016’da imzalamış olmasına rağmen halen bu anlaşmanın mecliste onaylanmamış ve hayata geçmemiş olmasını esas eleştirmeliyiz.

G20 içinde anlaşmayı uygulamayan başka ülke yok.

CHP geçen ay anlaşmanın meclisten geçmesi için çağrı yaptı. CHP’yi tebrik ediyorum ama ben bu çağrının yeterli olduğu kanaatinde değilim.

Muhalefet istediği konuları gündem yapma gücü ve kararlılığına sahip. Aynı heyecanı Paris Anlaşması'nın hayata geçmesi için hükümete baskı yapma konusunda niye göstermiyorlar?

Diyeceksiniz ki, Nagehan esas o anlaşmayı hayata geçirmeyen iktidara edecek lafın yok mu?

Var tabii. Elbette burada esas sorumluluk iktidarın. Hükümet, anlaşma Türkiye’yi ‘gelişmiş ekonomi’ kategorisinde değerlendirdiği ve maddi olarak ciddi bir yük bindirdiği için hayata geçirmediğini, Türkiye’nin koşullarına uygun olarak şartların yeniden düzenlenmesi gerektiğini ve Türkiye’nin ‘gelişmekte olan’ kategorisinde değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor.

Paris Anlaşması'na gerek yok, biz zaten bu konuda üzerimize düşeni yaparız demeye getiriyor Ankara. 16 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Yeşil Mutabakat Eylem Planını açıkladı.

Bu plan bir iyi niyet beyanı olsa da "Paris Anlaşması'nı hayata geçirmeyen Türkiye" imajını değiştirmiyor. Uluslararası finansmanla ilgili sorunları gidermenin yolunu bulup bir an önce bu anlaşmayı ülke olarak hayata geçirmemiz gerek.

Karadeniz’deki plansız yapılan çürük binalarla mücadele ederken işin bu boyutunu da gündemde tutmalıyız.”

İktidara cephe açtı! Nagehan Alçı, doğal afetlerden nemalanmaya çalışıyor ile ilgili etiketler Nagehan Alçı Habertürk Karadeniz sel felaketi orman yangınları
GÜNÜN VİDEOSU

Evlat nöbetinde bir buluşma daha! Annenin oğluna ilk sorusu duygulandırdı: Aç mısın?

HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde evlat nöbeti tutan ailelere eylemin 996'ncı gününde katılan Mardinli Akdaş çifti, terör örgütü PKK’dan kaçıp güvenlik güçlerine teslim olan oğullarına kavuştu. Anne Gülperi Akdaş, oğluna sarılıp "Aç mısın?" diye sorması duygulandırdı.