İkinci el araç alacaklar sahte ekspertiz raporlarına dikkat etmeli

Bazı araç satıcıları çeşitli hilelerle alıcıları aldatmaya çalışıtken sattıkları aracı sahte ekspertiz raporu ile "sorunsuz" olarak pazarlıyor. Bu durumla ilgili araç ekspertiz işletmecileri araç almayı düşünenlere, "kendi ekspertiz raporunuza güvenin" uyarısını yapıyor.

İkinci el araç piyasasının hareketli olduğu Türkiye’de, binlerce otomobil arasından kendine en uygun olanını arayan alıcılar da zaman zaman satıcılar tarafından aldatılabiliyor. Bazen sahte raporlar, bazen de bir dikkatsizlik sebebiyle alıcılar hava yastığı patladıktan sonra doldurulan, parçası değişmiş, hasarlı olduğu halde ruhsata işlenmemiş, uyarı ışıklarının önüne geçmek için direnç takılmış otomobilleri fark etmeden satın alıp bu hataları sonra fark ederek maddi ve manevi problemler yaşayabiliyor. 

Konu ile ilgili görüş bildiren ekspertiz işlemecisi Oktay Tarcan, aracın satın alınmadan önce mutlaka bir ekspertize gösterilmesi gerektiğini aktarırken, şu değerlendirmede bulundu:

"Bazı satıcılar çıkma parçalı, hava yastıkları patlak, uyarı ışıklarını yanıltmak için direnç takılan otomobilleri satarak alıcıları kandırıyor. Bazen satıcı, alıcıya ‘Ben zaten otomobili ekspertize götürdüm’ diyerek müşteriyi yanıltıyor ve aldıkları sahte raporla aracı satmaya çalışıyor. Alıcı otomobili alıp birkaç yıl bindikten sonra satılığa çıkartıyor ve bazen tesadüfen bize geliyor.

Araçta sorun olduğunu öğreniyor ve burada hayal kırıklığına uğruyor. İkinci el otomobil alanların mutlaka iyi bir ekspertiz bulup orada göstermelerini tavsiye ediyorum. Vatandaşlar, otomobil satıcısının ekspertiz raporuyla değil, kendi ekspertiz raporuyla hareket etmeliler. Bizim firmamız TSE belgeli ve bu belge insanlar için mahkemede çok yararlı oluyor, insanları kandıramıyorlar."

"AKRABANIZDAN DA ALSANIZ MUTLAKA EKSPERTİZE GÖSTERİLMELİ"

Akraba ve arkadaştan alınsa dahi ikinci el araçları satın almadan önce ekspertizin görüşüne başvurulması gerektiğini kaydeden Tarcan, karşılaştıkları ilginç durumları şöyle aktardı:

"Bir gün buraya gelen bir aracın hava yastıklarını kontrol ediyorduk. Baktığımızda hava yastıklarının olması gereken yerde bez parçaları gördük. Açıp baktığımızda ise içinden atlet çıktı. Alıcı, satıcıya hava yastıklarının olmadığını söyleyince satıcı, 'Zaten biliyorum, orası boş kalmasın diye atlet soktum’ dedi. Az önce de buraya bir müşterimiz geldi, aracını patronundan almış. Otomobili ’Değişen parça yok’ diye almış. Tesadüfen geçerken bize uğradı. Aracı kontrol ettiğimizde sadece 3 parça değişmeyen parça vardı, geriye kalan bütün parçalar değişmiş. Tavanında bile dolu sebebiyle oluşan ezikler vardı. Şimdi aracı sahibine geri götürmeye gitti.

Her zaman ’Babanızın oğlundan da, akrabanızdan da araba alsanız mutlaka ekspertize gösterin’ derim. Vatandaşlarımız arabalarını güzel ve kaliteli firmalara göstermeye baksın. Arabalarında ne olup ne bittiğini bilsinler. Herkese mutlaka ekspertize gitmelerini tavsiye ediyorum."

İkinci el araç alacaklar sahte ekspertiz raporlarına dikkat etmeli ile ilgili etiketler ikinci el araç ekspertiz sahtecilik

Sitene Ekle

GÜNÜN VİDEOSU

Bakan Varank, yürümeye zorluk çeken 70 yaşındaki seçmeni Togg ile oy kullanacağı okula götürdü

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa'da oyunu kullandı. Bakan Varank, Bursa'da oy kullanırken yürüme güçlüğü çeken Hatice Sevinç'i Togg ile evinden alarak oy kullanacağı okula götürdü. İşte detaylar...