İki koronavirüs aşısıyla ilgili yan etki uyarısı geldi... Biri Türkiye'de kullanılıyor

Türkiye'de kullanılan koronavirüs aşılarından biri olan BionTech/Pfizer aşısı Moderna aşısıile ilgili yan etki uyarısı geldi. ABD'den gelen açıklamada 30 yaş ve altı kişilerde iki doz aşı yaptırdıktan sonra nadiren kalp kası iltihaplanması yaşandığına dikkat çekti. Söz konusu rahatsızlığı yaşayanların bu yan etkiyi sorunsuzca atlattığı öğrenilirken, CDC aşılara uyarı ekleyecek.

Koronavirüsüne karşı dünya genelinde aşılama kampanyaları aralıksız sürerken, aşıların olası yan etkileri araştırılmaya devam ediyor.

Moderna ve Pfizer-BioNTech tarafından geliştirilen mRNA tabanlı corona virüsü aşılarının, yan etki olarak özellikle genç yetişkinlerde kalp rahatsızlıklarına yol açtığı iddiaları sonrası ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) konuyu mercek altına aldı.

NADİR OLARAK YAŞANIYOR

The Guardian’ın haberine göre yapılan incelemeler sonucunda özellikle 30 yaş ve altındaki genç yetişkinlerde ikinci doz aşı yapıldıktan sonra kalp kası iltihaplanması görülebildiği doğrulandı. Bu durumun oldukça nadir meydana geldiğini belirten uzmanlar, aşıların faydalarının riske karşı daha ağır bastığını açıkladı. Öte yandan kalp kası iltihaplanması yaşayan hastaların büyük çoğunluğunun yan etkileri sorunsuzca atlattığı ifade edildi.

UYARI EKLENECEK

CDC uzmanları, “12 yaş ve üzerinde aşıya ulaşabilen herkesi, acil kullanım onayı altında aşı olmaya teşvik ediyoruz” ifadelerini kullandı. ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) ortaya çıkan son bulgular ışığında, her iki aşıya da kalp kası iltihaplanmasıyla ilgili uyarı ekleyeceği bildirildi.

İki koronavirüs aşısıyla ilgili yan etki uyarısı geldi... Biri Türkiye'de kullanılıyor ile ilgili etiketler aşı BioNTech moderna yan etki
GÜNÜN VİDEOSU

Seçim gününü kana bulayacaklardı! MİT ve Emniyet'ten DEAŞ operasyonu: Teröristler yakalandı...

28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde eylem hazırlığında oldukları tespit edilen 6 DEAŞ Terör Örgütü üyesi MİT ve Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin operasyonuyla yakalandı.