İBB'den şafak yıkımı! Gece 4 buçukta geldiler, üzerlerine dozer sürdüler

İBB ekipleri sabah saatlerinde iş makineleriyle İstinye Spor Kulübü Sosyal Tesislerini yıktı. Yıkım anları güvenlik kameralarına yansırken mahalle muhtarı, “Gece 4 buçukta geldiler, üzerimize dozer sürdüler” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı ekipler, Sarıyer İstinye Mahallesi’nde bulunan İstinye Spor Kulübü Sosyal Tesisleri'ni bu sabaha karşı iş makineleriyle yıktı.

Şafak vakti gerçekleştirilen yıkımın sonuçları sabahın ilk ışığıyla gün yüzüne çıktı. İstinye Spor Kulübü’nün tek gelir kaynağı olduğu öğrenilen tesisin yıkılmasına mahalleliler büyük tepki gösterdi.

İşletmenin kısa bir süre önce bir kısmının yıkıldığı, ancak vatandaşların karara engel olması üzerine yıkımın durdurulduğu ortaya çıktı. İstinye Spor Kulübü Mesul Müdürü Hasan Fırat tarafından 1 ay önce gerekli yerin ecrimisili için İBB’ye başvurduğu öğrenildi. İstinye Mahallesi Muhtarı Recep Alkan, yıkıma engel olmak istediklerinde iş makinelerinin üzerlerine sürüldüğünü iddia etti.

"ÜZERİMİZE DOZER SÜRDÜLER"

Sarıyer İstinye Mahallesi Muhtarı Recep Alkan yaşadıklarını şu sözlerle aktardı: “Gördüğünüz bu mekan 1988 yılından beri İstinye Spor Kulübümüze ait kullanılan bir çay bahçesi ve spor kulübümüzün tek gelir kaynağı. Bundan üç ay önce bir tadilat oldu burada biraz daha güzelleşti. Bu da buradaki birkaç kişinin iştahını kabarttı. Birkaç itirazcı büyükşehire ait bir miktar yer var diye itiraz ederek buradan imza topladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, hiçbir tebliğ yapılmadan, hiçbir uyarı yapılmadan üç gün önce gelip buradaki çay bahçesini yıkıma geldi. Biz burada halk olarak bir direniş sergiledik ve yıkamadan gittiler. O itirazı edenleri de itirazlarını geri almak üzere ikna ettik. Gittiler itirazlarını geri aldılar. İtirazlarını geri almalarına rağmen bu gece saat 4 buçuk sıralarında buraya girip burayı bu hale getirdiler. Bize deselerdi ki siz bizim bu kadar yerimizi kullanıyorsunuz bu burayı terk edin biz kendimiz terk ederdik zaten. Burayı bu hale sokmanıza gerek yoktu. İstanbul'un göbeği burası. Artı 4 buçukta biz buraya geliyoruz ve direnişle karşılaşıyoruz. Bizim üzerimize dozeri sürüyorlar. Şimdi bizim bu yetkililerden talebimiz şu, bizim yerimizi yani onlara ait olan yeri gerekirse bize kiralama, gerekirse ecrimisil ile versinler. Yoksa yani burada şu görüntü hiç iş açıcı bir görüntü değil. İstinye halkının tepkisi zaten had safhaya ulaşmış. Bir an önce bizim kiralamamızı yapsınlar. Şimdi ligler başlıyor. Takımı lige sokacağız. Tek gelir kaynağı burası. Vaziyet bu.”

İBB'den şafak yıkımı! Gece 4 buçukta geldiler, üzerlerine dozer sürdüler

“YIKMAK ÇÖZÜM DEĞİL, ONARMAK ZOR”

Mahalle sakinlerinden Metin Karal, “Burada yıkım olmuş ama bu nasıl bir yıkım ben anlamadım yani. Buraya yabancı düşmanlar mı saldırmış? Bir füze atsalardı daha iyiydi. Hiç insan girmezdi bari füze atsaydılar daha iyiydi. Burada tarihi çeşme var. Bunun çevresinin böyle mi olması lazımdı? Durum buralara kadar neden geldi? Bunların arkasında kim var? Yıkmak çözüm değil ki. Hep yıkalım ortalığı. Yapmak zor, onarmak zor” dedi.

İHA

İBB'den şafak yıkımı! Gece 4 buçukta geldiler, üzerlerine dozer sürdüler ile ilgili etiketler İBB İstanbul Büyükşehir Belediyesi yıkım İstinye Spor Kulübü Sosyal Tesisleri istinye

Sitene Ekle

GÜNÜN VİDEOSU

Kenan Sofuoğlu'nun 4 yaşındaki oğlu şimdi de TIR kullandı

Eski motosiklet dünya şampiyonu Kenan Sofuoğlu'nun 4 yaşındaki oğlu Zayn Sofuoğlu, son olarak dev bir TIR'ın direksiyonuna geçti.