Heyecan dolu anlar! İlk defa bir Rus kozmonot SpaceX ile uzaya fırlatıldı!

Elon Musk'ın kurucusu ve CEO'su olduğu SpaceX bir ilki gerçekleştirdi. İlk defa uzaya Rus kozmonot gönderdi. Ayrıca Crew-5 misyonu kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) 3 astronot gönderdi.

SpaceX uzay şirketi dünyada bir ilki gerçekleştirdi. Crew-5 misyonu kapsamında ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Kennedy Uzay Merkezi'nden Falcon 9 roketi ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) 3 astronot ve 1 kozmonot gönderdi. 

ISS’ye gönderilen mürettebat arasında ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'ne (NASA) bağlı astronotlar Nicole Mann ve Josh Cassada, Japonya Uzay Araştırma Ajansı’na (JAXA) bağlı astronot Koichi Wakata ve Rusya Federal Uzay Ajansı’na (Roscosmos) bağlı Anna Kikina yer alıyor. 

Heyecan dolu anlar! İlk defa bir Rus kozmonot SpaceX ile uzaya fırlatıldı!

DÜNYA'YA 5 AY SONRA DÖNECEKLER

SpaceX ile uzaya gönderilen ekip,  insan sağlığı ve ay yakıt sistemleri gibi alanlarda 200'den fazla bilimsel deney yapacak.Crew-5 misyonu, NASA ve SpaceX arasında uzaya mürettebat gönderdiği 6’ncı ortak fırlatma olarak kayıtlara geçti. Crew-5 mürettebatın yaklaşık 5 ay sonra Dünya’ya dönmesi planlanıyor.

"YERLİ AMERİKALILARI VE MİRASIMI TEMSİL ETMEKTEN GURUR DUYUYORUM”

Crew-5 misyonu kapsamında ilk kez bir Rus kozmonot ISS’ye SpaceX ile fırlatılırken, Mann, uzaya seyahat eden ilk Kızılderili kadın oldu. Mann yaptığı açıklamada, “Yerli Amerikalıları ve mirasımı temsil etmekten gurur duyuyorum” dedi. Mann, Cassada ve Kikina’nın uzaya ilk yolculukları olurken, Wakata ise uzaya 5’inci kez yolculuk ediyor. Falcon 9 roketi, başarılı fırlatmanın ardından Atlantik Okyanusu'nda konuşlu Otonom Uzay Limanı Drone Gemisi’ne iniş yaptı.

Heyecan dolu anlar! İlk defa bir Rus kozmonot SpaceX ile uzaya fırlatıldı! ile ilgili etiketler ABD spacex falcon 9
GÜNÜN VİDEOSU

Seçim gününü kana bulayacaklardı! MİT ve Emniyet'ten DEAŞ operasyonu: Teröristler yakalandı...

28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde eylem hazırlığında oldukları tespit edilen 6 DEAŞ Terör Örgütü üyesi MİT ve Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin operasyonuyla yakalandı.