HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir'den Kemal Kurkut açıklaması!

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir 21 Mart Nevruz kutlamaları sırasında polisten kaçarken vurulan Kemal Kurkut için açıklama yaptı. Baydemir olayla ilgili yaptığı değerlendirmede 'yargısız infaz' dedi. Osman Baydemir'inde katıldığı 21 Mart nevruz kutlamalarının değerlendirildiği bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda Baydemir nevruz alanına bıçakla girmek isterken polis tarafından vurulan üniversite öğrencisi Kemal Kurkut'un ölümünün yargısız infaz olduğunu ileri sürdü.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir Diyarbakır'da nevruz kutlamalarının yapıldığı alana bıçakla girmek isteyen, bu sırada polisin dur ihtarına uymayıp kaçan ve polisin ateş açması sonucu yaşamını yitiren Kemal Kurkut için açıklama yaptı. Baydemir yaptığı açıklamada Diyarbakır'da 21 Mart günü nevruz kutlamaları sırasında Kemal Kurkut adlı gencin bıçak taşıdığı için polis tarafından vurularak öldürülmesinin yargısız infaz olduğunu ileri sürdü.

osman_baydemir

Diyarbakır'da HDP, DBP ve DTK tarafından, 21 Mart nevruz kutlamalarının değerlendirildiği bir basın toplantısı düzenlendi. Diyarbakır'da düzenlenen basın toplantısında konuşan HDP Şanlıurfa Milletvekili ve parti sözcüsü Osman Baydemir, nevruz alanına bıçakla girmek isterken polis tarafından vurulan üniversite öğrencisi Kemal Kurkut'un ölümünün yargısız infaz olduğunu ileri sürdü. Baydemir, "Nevruz kutlamasına ortak olmak için Malatya'dan gelen Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi Kemal Kurkut, nevruz alanına 300 metre kala katledildi. Kabul edilemez buluyoruz. Söz konusu saldırı bir yargısız infaz, bir cinayettir" dedi.

Olayın gerçekleştiği ilk saatte Diyarbakır Valisi ile temasa geçtiklerini belirten Baydemir, "Kaygılarımızı, endişelerimizi ve öngörülerimizi paylaştık. Vali ile yaptığımız görüşmede bu cinayetin faillerinin derhal görevden el çektirmelerini ve tutuklanmalarını talep ettik" diye konuştu.

Olaydaki temel amacın nevruzu engellemek olduğunu iddia eden Baydemir, "Amaç Nevruz coşkusunu provake etmekti. Tüm halkımız engellemelere rağmen 2 yıllık yıkım politikalarına "hayır" dediler. Yıkım politikalarının çözüm olmayacağını haykırdılar. Nevruz alanını dolduranlara dünyada yaşayan 40 milyon Kürde moral ve motivasyon kaynağı oldukları için teşekkür ediyorum. 2017'nin açtığı yol barışın ve huzurun yolu olacaktır" dedi.

Ölümü soruşturuluyor

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy katıldığı bir program sırasında, gazetecilerin sorusu üzerine “Şahıs elinde bıçak ve çantasında bomba olduğunu söylemiş. Güvenlik güçleri de Nevruz kutlamasına katılan vatandaşların güvenliğini düşünerek böyle bir müdahalede bulunmuş. Böyle sonuçlanmasını istemezdik. Üzücü bir olay, konu her boyutuyla soruşturuluyor” demişti.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir'den Kemal Kurkut açıklaması! ile ilgili etiketler Diyarbakır Osman Baydemir kemal kurkut
GÜNÜN VİDEOSU

Bakan Varank, yürümeye zorluk çeken 70 yaşındaki seçmeni Togg ile oy kullanacağı okula götürdü

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa'da oyunu kullandı. Bakan Varank, Bursa'da oy kullanırken yürüme güçlüğü çeken Hatice Sevinç'i Togg ile evinden alarak oy kullanacağı okula götürdü. İşte detaylar...