Hatay’da 1 ton zeytin çekirdeğinden 500 kilo yakıt elde ediliyor

Hatay’da hasat edildikten sonra sofralık zeytin, zeytin yağı olarak kullanılan zeytinlerin çekirdeklerinden yakıt elde ediliyor. Çöpe atılmayan zeytin çekirdekleri yakıt olarak ekonomiye kazandırılıyor. 1 ton zeytin çekirdeğinden 500 kilogram yakıt elde ediliyor.

Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden ve yaklaşık 16 milyon zeytin ağacının bulunduğu Hatay'da, zeytin çekirdekleri kalorifer yakıtına dönüştürülüyor.

Hatay'da 275 bin 578 hektar tarım arazisinin yüzde 18'inde zeytin üretimi gerçekleştiriliyor.

Hasat edilerek bir kısmı sofralık bir kısmı da zeytinyağı olarak değerlendirilen zeytinlerin çekirdekleri de ekonomiye kazandırılıyor.

Hasadın ardından fabrikalara götürülen zeytinler yıkama, kırma, pres işlemlerinden geçiriliyor ve ardından suyu ayrıştırılarak zeytinyağı üretiliyor.

ZEYTİN ÇEKİRDEKLERİ YAKITA DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Zeytinin atık olarak çıkan çekirdekleri de aynı fabrikalarda özel makinelerde çeşitli işlemlerden geçirilip granül haline getirilerek, yakıt olarak kullanılmak üzere 25 ve 50 kilogramlık çuvallara dolduruluyor.

1 ton çekirdekten yaklaşık 500 kilogram yakıt elde ediliyor.

Yüksek ısı ve yaklaşık 1 ton yakıtta bıraktığı 3 kilogram külü ile çevreci özelliğinden dolayı ilgi gören yakıt, düşük maliyeti nedeniyle de tercih ediliyor.

ZEYTİN ÇEKİRDEKLERİ EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR

Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, AA muhabirine, zeytin çekirdeklerinin çöpe gitmediğini söyledi.

Kent genelinde 76 zeytinyağı fabrikasının bulunduğunu ifade eden Çolakoğlu, burada çeşitli işlemlerden geçirilen zeytinin çekirdeklerinin de yakıt haline getirildiğini belirtti.

Çolakoğlu, çekirdekten elde edilen yakıtın çevre dostu olduğunu dile getirerek, şöyle dedi: "Elde edilen yakıt kalorifer kazanlarında ve buna benzer yerlerde kullanılıyor. Sıfır atık ve çevre dostu olarak ön plana çıkan bu yakıtın çevreye herhangi bir zararı bulunmuyor. Üreticilerimiz de böylelikle zeytin çekirdeklerini ekonomiye kazandırmış oluyor. Isı değeri oldukça yüksek olan bu yakıtımız ekonomiye de katkı sağlıyor."

Hatay’da 1 ton zeytin çekirdeğinden 500 kilo yakıt elde ediliyor ile ilgili etiketler Hatay Zeytin Çekirdeği
GÜNÜN VİDEOSU

Yavuz Ağıralioğlu "AK Parti muhalefeti dağıtmak istiyor" diyen Öztrak'ı ti'ye aldı!

İYİ Partili eski vekil Yavuz Ağıralioğlu katıldığı bir canlı yayında muhalefeti ti'ye aldı. Faik Öztrak'ın "AK Parti muhalefeti dağıtmak istiyor." sözlerini değerlendiren Ağıralioğlu, "Olağanüstü bir tespit. Demek ki siyasi zeka yenildikçe açılıyor" dedi.