Hamit Altıntop yabancı kuralını savundu... "Doğru bir yol aldık. Bu kuralın içini de doldurmak lazım"

Hamit Altıntop: "Genellikle kısıtlamalara karışıyım ancak gerçekler maalesef farklı. Alman oyuncu İngiltere'de ya da Hollanda'da oynadığında yabancı olarak geçmiyor. Kültürler birbirine yakın. Yabancı kuralında doğru bir yol aldık. Bu kuralın içini de doldurmak lazım. Genç oyuncuları geliştirmek ve oynatmamız gerekiyor."

A Milli Takımı Teknik Direktörü Stefan Kuntz ile Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) İcra Kurulu Üyesi Hamit Altıntop, İstanbul'daki 42 Maslak Alışveriş Merkezi içindeki ESA Arena'da gerçekleştirilen markalar dünyası ile spor sektörünün bir araya geldiği "Brand&Sport Summit 2021"e katıldı.

TFF Başkanı Nihat Özdemir'in takdiriyle yönetim kurulunda yer aldığını belirten Altıntop, "Sahadan masaya geçme sürecim çok heyecanlı ve büyük soru işareti olan başlangıçtı. Sadece futbol oynamış ve eğitim görmüş insanların futbol yönetmesi yanlış bir kavram. Doğru bir kombinasyon olması gerekiyor. Önemli pozisyonlara profesyonelleri getirmek gerek. Müstakil evde oturabilirsiniz ama çok iyi bahçıvan olmanıza gerek yok. Doğru bahçıvanı bulmanız gerek. Futbolda da böyle. Ben bu yükü kaldıracağımıza inanıyorum. Bu tutku ve azim bizim milletimizde var. Doğru adımlarla bunu ileriye taşıyacağız." diye görüş belirtti.

Stefan Kuntz'u tercih ederek çok doğru karar verdiklerinin altını çizen Hamit Altıntop, "Kuntz ile yolun başındayız. Mütevazılığımızı hiç kaybetmeyeceğiz. İyi başlangıç oldu. Umarım bunu da sürdürebiliriz." ifadelerini kullandı.

"ANTRENÖR EĞİTİM MÜFREDATININ İÇERİĞİNİ DEĞİŞTİRDİK"

Altyapıya ve antrenör eğitimine çok önem verdiklerini belirten Hamit Altıntop, şu görüşleri paylaştı:

"Biz alttan başladık. Altın temeli hoca eğitimidir. Pandemi sürecinde her yer kapalıyken, Riva'da eğitmenlerimizi ayda 14-15 gün topladık ve güncelledik. Antrenör eğitim müfredatının içeriğini değiştirdik. Alttan ve üstten başladık. Emin adımlarla, her zaman samimi olup, eğitim ve bilimle sorgulayarak en iyisini Türk oyuncularına ve takımlarımıza ileteceğiz."

Hamit Altıntop yabancı kuralını savundu... "Doğru bir yol aldık. Bu kuralın içini de doldurmak lazım"

"YABANCI KURALINDA DOĞRU YOL ALDIK"

Süper Lig'de uygulanan yabancı kuralıyla ilgili de konuşan Altıntop, "Genellikle kısıtlamalara karışıyım ancak gerçekler maalesef farklı. Alman oyuncu İngiltere'de ya da Hollanda'da oynadığında yabancı olarak geçmiyor. Kültürler birbirine yakın. Bu kavram sadece bizim için geçerli. 2012'de Galatasaray'a geldiğimde 5 yabancı vardı, 2015'te ise bu sayı 14 olarak değiştirildi. Baktığınızda ne verdi, ne aldı? Bunu kıyaslamak gerekir. Yabancı kuralında doğru bir yol aldık. Bu kuralın içini de doldurmak lazım. Genç oyuncuları geliştirmek ve oynatmamız gerekiyor." görüşlerini aktardı.

Türk futbolcuların hakemlerle Avrupa'ya göre daha fazla diyaloğa girdiğini belirten Altıntop, "Almanya'da hakemlerle diyalog kurmaya çalıştığımda bana saygısız diyorlardı. Burada ise 'Neden hakeme gitmiyorsun' diyorlar. İğneyi biraz kendimize batırmamız gerekiyor. Bunu biz istiyoruz. Biz onları oraya itiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Hamit Altıntop yabancı kuralını savundu... "Doğru bir yol aldık. Bu kuralın içini de doldurmak lazım" ile ilgili etiketler Hamit Altıntop A Milli Takım Stefan Kuntz