Halk TV'nin açıklamasına Emin Çapa'dan sert yanıt!

Halk TV yönetimi, kişisel YouTube kanallarında yayın yapmalarını gerekçe göstererek Özlem Gürses ve Emin Çapa ile yollarını ayırdı. Halk TV'nin bu açıklamasının ardından Emin Çapa'dan zehir zemberek yanıt geldi. Çapa "YouTube gelirimizin yarısını istediler, etik olarak bunu kabul etmemiz mümkün değil" dedi.

Halk TV, Özlem Gürses ile Emin Çapa'nın ayrılığını "Halk TV, kurumsallaşma yolunda bir adım atarken, uluslararası yayın standartlarının da gereği olarak, tüm ekran yüzlerinin kişisel YouTube kanallarında yaptıkları paralel yayınlara son vermelerini istedi.” İfadeleriyle duyurmuştu.

Halk TV'ye Emin Çapa'dan yanıt gecikmedi. 

Çapa, gerçeğin kanalın açıklamasındaki gibi olmadığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

Sevgili dostlarım,

Üzülerek, bugün Halk TV ile yolları ayırdığımızı size aktarmak zorundayım. Herkesin haklı olduğu veya kendini haklı gördüğü bazı durumlar var. Öncelikle kanalın bana "yol verdiği" veya "git" dediği doğru değil. Ne olduğunu aşağıda okuyacaksınız.

"KARAR ALINDIKTAN SONRA DAYATILMASINDAN HOŞLANMAM"

ilk olarak benim bazı konularda, aşırı katı tutumum var.
Her şeyden önce beni etkileyen bir konuda alınacak kararın, karar alınmadan önce benimle konuşulmasını isterim. Benim istediğim gibi olur olmaz ayrı, ama karar alındıktan sonra bana dayatılmasından hoşlanmam.

İkincisi, ortalıkta gördüğünüz, "youtube kanalını kapatmadığı için yollar ayrıldı" tam olarak doğru değil. Kanalıma bakarsanız, HalkTV'de yayına başladığım günden beri ne kadar az yayın yaptığımı görürsünüz. O kadar uzun ve geç saatlere uzayan yayından sonra mecalim olmadı.

Bir çok takipçim, beni, "kendilerini ihmal etmekle" suçladı, haklılar. Youtube'un kendine özgü, samimi, informal, daha amatör bir yanı var ve onu sevmeme rağmen olmadı. Çünkü ben her tür yayına çok ders çalışarak çıkan bir insanım. Bu da vakit ve enerji istiyor.

Bugüne kadar youtube'da insanlar beni izledi ve ben de o tıklardan bir kuruş para kazandım gibi bir olay olmadı. Kazanılan para, yayın için çalışan ekip ve kanalın giderlerine gitti. Zaten bunu beni tanıyan herkes biliyor.

O zaman sorun ne?

Sorunun birinci parçası kanala gelirken, "youtube kanalım ölmesin" talebimi kabul eden yönetimin, şimdi herkes için fikir değiştirmesi. Ama bize dayatılan şey, "youtube kanallarınızı kapatın" olsaydı, bu da, kabul ederiz veya etmeyiz, bir yere kadar tartışılabilir bir şeydi.

"KANALIN DAYATMA HAKKI YOK"

Ben kanalın kadrolu elemanı değilim, baştan anlaşmamızda da, "youtube devam edecek" vardı. Dolayısıyla kanalın bana böyle bir şey dayatma hakkı yok. Ama sürekli söylenen, "Türkiye'nin bu durumunda, ekranda olmanız lazım" nedeniyle bu da belki kabul edilebilirdi.

"YOUTUBE GELİRİMİN YARISINI İSTEDİLER"

Kanal yönetimi, youtube kanalımızı HalkTV çatısı altına getirmemizi ve böylece kendisini bir platform (MCN) olarak konumlamayı istiyor. Bu da olabilir. Ama burada da bir şart ileri sürüyor, "kanal gelirinizin yarısını bana vereceksiniz". İşte ipin koptuğu nokta bu.

"BÜYÜK BİR ETİK SORUN VAR"

Herkes bana, "para kazanmıyorsun, o halde niye kabul etmiyorsun? Hem de para kazanmış olursun" dedi. Ama sorun parada değil, sorun para olsa ben o kanalda haftada 4-5 yayın yapar zaten para kazanırdım. Burada büyük bir etik sorun var, herkes o sorunu görmezden geliyor.

Bir kanalda ekrana çıkmak için, youtube kanalında yayın yapıp, onun gelirinin yarısını kanala vermek (aslında geliri kanal alıp bize verecek) bana ahlaken doğru gelmedi/gelmiyor. Böyle bir şeyi kabul etmeyi alçaltıcı, incitici buldum.

"SPONSOR GELİRİ OLSUN DİYE EKONOMİ PROGRAMI DA YAPTIM"

Başında böyle anlaşsak veya kanalın kadrolu elemanı olsam veya youtube kanalım olmasa ve "sana bir kanal kuralım" diye gelseler böyle olmayabilirdi. Zaten hiçbir talepte bulunmadan kanal için sponsor geliri olsun diye ekonomi yayını da yaptım.

PATRONUN "BEN NE YAYIN YAPSAM İZLENİYOR" DEMESİ İPLERİ KOPARDI

Çeşitli çözüm teklifleri oldu, bir ay çeşitli pazarlıklar yapıldı. Seyirciler de bir şeyler sezdi. Ama her uzlaşmadan sonra, uzlaşma bozuldu ve en başa döndük. Burada iğneyi kendime batırayım, ilk uzlaşma bozulduktan sonra ben de her seferinde el yükselttim.

Ama, "ben ne yayın yapsam zaten izleniyor" sözünün patron tarafından söylenmesinin ağırlığı, bu mesleğe bunca yılını veren bir insanı incitip, öfkelendiriyor. O zaman benim gece gündüz rapor okumamın, analiz yapmamın, içerik üretmemin hiçbir önemi yok yani.

"BEN 'DEVE İÇİN DEĞİL, AMA İLKESEL PİRE İÇİN YORGAN YAKABİLENLERDENİM"

Ayrılık olmaması için çaba harcayan tüm dostlara teşekkür ederim. Sevgili @AysenurArslantv çok özür dilerim, olmadı. Ama senin de hep söylediğin gibi, ben "deve için değil, ama ilkesel pire için yorgan yakabilenlerdenim".

Ve ekrandaki her yayınımı izleyerek destek veren, çok güzel ratinglerle, "çalıştığıma değdi" dememe neden olan tüm seyircilere de teşekkür ederim.Benim söyleyeceklerim var; bunları söylemeye devam edeceğim. Umarım siz de dinlemeye devam edersiniz. Sağolun.

ÖZLEM GÜRSES: AÇIKLAMAYI YARIN YAPACAĞIM

Gazeteci, televizyoncu Özlem Gürse ise Twitter hesabından açıklamayı yarın yapacağını duyurdu. Gürses şu ifadeleri kullandı:

Yarın ben de bir açıklama yapacağım… Ama bugün baharın ilk günü ve oğlumun doğum günü… Şimdi onu kucaklamaya gidiyorum. Tüm mesajlarınız için teşekkürler

 

Halk TV'nin açıklamasına Emin Çapa'dan sert yanıt! ile ilgili etiketler Halk TV emin çapa özlem gürses