Hakem Halil Umut Meler'e saldıran Faruk Koca ne cezası alacak? Hukukçular yanıtladı: Hapis cezası alır mı?

Trendyol Süper Lig'de Ankaragücü ile Rizespor karşılaşması sonrasında sahaya girerek hakem Halil Umut Meler'e yumruk atan ve yerde tekmeleyen Ankaragücü Başkanı Faruk Koca'nın bu saldırı sonrası nasıl bir ceza alacağı merak ediliyor. Koca'nın hapis cezası ile yargılanabileceği bu olay sonrası hukukçular konuyla ilgili detayları paylaştı.

Hakem Halil Umut Meler'e saldıran Ankaragücü Başkanı Faruk Koca, hastanedeki tedavisinin ardından adliyeye sevk edildi ve işlemlerinin ardından tutuklandı. Ayrıca Halil Umut Meler'e saldırı olayıyla ilgili Faruk Koca'nın dışında 2 kişi daha tutuklandı.

En çok merak edilen konulardan biri de Koca'nın cezasının ne olacağı. Peki hakem saldırısında ceza ne oluyor? İşte detaylar...

HAKEM SALDIRISININ CEZASI NE?

Dün gece Hakem Halil Umut Meler'e yapılan çirkin saldırı sonrası Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yargı süreci için Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun ile Türk Ceza Kanunu'nun 86. maddesini işaret etti.

Avukat Serkan Günel NTV canlı yayınında Ankaragücü Faruk Koca’nın alması gereken cezaya ilişkin detayları anlattı:

HAKEMLER KAMU GÖREVLİSİ SAYILIYOR

“68/22 sayılı sporda şiddetin önlenmesi hakkında bir kanunumuz var. 2011 yılında çıkan bu kanunun 20.maddesi çok açık bir şekilde diyor ki; spor müsabakalarında görev yapan hakemler, gözlemciler, saha komiseri ve temsilciler bu gibi görevleri ile bağlantılı olarak kendilerine yönelik işlenen suçlar bakımından kamu görevlisi sayılır diyor.

CEZA YARI ORANINDA ARTIRILACAK

Dolayısıyla burada hakemimizin normal şartlarda ne iş yapıyor olursa olsun. Dişçi de olsa avukat da olsa bu görevi nedeniyle kamu görevlisi sayıldığının altını çizmek istiyorum. Bu yönden TCK’nın 86.maddesinde kasten yaralama suçu içeren 3.fıkrada yer alan ‘c’ bendinde kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle işlenen suç olarak adlandırılacak ve ceza yarı oranında artırılacak. Yani basit haliyle 3 yıla kadar cezalandırma burada öngörürsek yarı halinde artırılarak bir anlamda 4,5 yıla kadar cezalandırılması öngörülecek.

6,5 YIL HAPİS CEZASI TALEP EDİLEBİLECEK

Yine aynı şekilde tekrar 68/22 sayılı kanuna dönersek sporda şiddetin önlenmesi hakkındaki kanuna orada da diyor ki; spor müsabakalarında kasten yaralama suçunda veya mala zarar verme suçunun işlenmesi halinde şikayet şartı aranmaksızın Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddelerine göre de verilecek ceza yarı oranında artırılır. Yani iki kez yarı oranında artırılacak bir cezanın burada uygulanması gerekir. Dolayısıyla bunlar tabi Türk Ceza Kanunu’nun 87.maddesinde yer alan kasten yaralama fiilinin konuşmada sürekli zorluk, yüzünde sabit iz, yaşamı tehlikeye sokması hallerinin dışında kabul edilse dahi en az 6,5 yılla yargılanmasının söz konusu olacağını düşünüyorum, Ankaragücü Başkanı Faruk Koca için…”

Hakem Halil Umut Meler'e saldıran Faruk Koca ne cezası alacak? Hukukçular yanıtladı: Hapis cezası alır mı? ile ilgili etiketler Faruk Koca hapis Ceza Ankaragücü hakem Saldırı