Günlerdir süren orman yangınları can aldı: 2 ölü, 1 yaralı

Arjantin’in San Luis ve Cordoba eyaletlerinde iki ayrı orman yangını günlerdir devam ediyor. Saatte 70 kilometre hızla esen rüzgarların söndürme çalışmalarını zorlaştırdığı yangınlarda şimdiye kadar 2 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi de yaralandı. İtfaiye birimleri sosyal medya üzerinden çevrede yaşayan vatandaşlardan da söndürme çalışmaları için yardım istedi.

Arjantin’in San Luis ve Cordoba eyaletlerinde günlerdir kontrol altına alınamayan iki farklı orman yangınında 2 kişi öldü, 1 kişi yaralandı. Yetkililer şiddetli esen rüzgarların söndürme çalışmalarını zorlaştırdığını belirtti.

Cordoba eyaletinin kuzeyindeki Sobremonte ve Tulumba şehirlerinde geçtiğimiz cuma günü başlayan orman yangını beşinci gününe girerken, yangına müdahaleye destek amacıyla çevre şehirlerden itfaiye ekiplerinin geldiği aktarıldı.

Cordoba Eyaleti Sivil Savunma Yöneticisi Diego Concha yaptığı açıklamada, hava şartlarının söndürme çalışmalarını zorlaştırdığını ifade ederek, bölgede rüzgarın saatte 70 kilometre hızla estiğini ve bu nedenle zaten kuru olan ormandaki yangının hızla yayıldığını bildirdi.

Cordoba’daki yangında şu ana kadar 16 bin hektar ormanlık alan kül olurken, çevrede yaşayan 70 kişi de güvenlik amacıyla tahliye edildi. Yetkililer yangının çıkış nedenini henüz tespit edemezken, yangının yıldırım düşmesi sonucu çıktığı düşünülüyor.

Günlerdir süren orman yangınları can aldı: 2 ölü, 1 yaralı

İTFAİYE VATANDAŞLARDAN YARDIM İSTEDİ

San Luis eyaletinin kuzeyinde 7 gün önce belirlenemeyen nedenle başlayan orman yangını da şiddetli rüzgar nedeniyle kontrol altına alınamıyor. Yangın söndürme çalışmalarına destek olmak amacıyla çevre şehirlerden itfaiye ekipleri gelirken, Quines şehri itfaiye birimleri sosyal medya üzerinden çevrede yaşayan vatandaşlardan da yardım istedi.

San Luis Eyaleti Dayanışma Programı başkanı Damian Gomez, yangının rüzgarın da etkisiyle hızla ilerlediğini ancak sabah saatlerinde yangının bir bölümünün kontrol altına alındığını ifade etti.

Günlerdir süren orman yangınları can aldı: 2 ölü, 1 yaralı ile ilgili etiketler Arjantin Orman Yangını

Sitene Ekle

GÜNÜN VİDEOSU

Hawaii'deki Kilauea Yanardağı'nda patlama! İşte o görüntüler

Hawaii'deki Kilauea Yanardağı'nda patlama meydana geldi. Faaliyete geçen yanardağ helikopter ile böyle görüntülendi...