Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? Bu Yaz Güneş Yanığı İçin Uygulamanız Gereken Formül...

Belki güneş kremini atladınız çünkü uzun süre dışarıda kalmanız gerekmiyordu. Ya da plaj günü eğlencesine o kadar kapıldınız ki gerektiği kadar sık tekrar uygulamadınız. Belki güneş kremi sürdünüz ama yanlışlıkla bir noktayı kaçırdınız. Sebep ne olursa olsun, korunmasız güneşe maruz kalma, güneş yanığına ve ardından gelen tüm rahatsızlıklara neden olabilir.

Belki güneş kremini atladınız çünkü uzun süre dışarıda kalmanız gerekmiyordu. Ya da plaj günü eğlencesine o kadar kapıldınız ki gerektiği kadar sık ​​tekrar uygulamadınız. Belki güneş kremi sürdünüz ama yanlışlıkla bir noktayı kaçırdınız. Sebep ne olursa olsun, korunmasız güneşe maruz kalma, güneş yanığına ve ardından gelen tüm rahatsızlıklara neden olabilir. Yanmak tabii ki yazın vazgeçilmezlerinden biridir. Ama müzik festivallerinden ve bahçedeki barbekü akşamlarından çok daha az eğlencelidir.

Tabii ki gün içinde dışarıda olduğumuzda her iki saatte bir geniş spektrumlu güneş kremi uygulayarak güneş yanığının oluşmasını önlemek istiyoruz. Ama yine de, cildiniz ağrır ve kızarırsa, kendinizi kötü hissetmeyin. Hepimizin başına gelebilir.

Güneş Yanığı Olduğunuzda Tam Olarak Ne Olur?

Güneş yanığı belirtileri, maruziyetten birkaç saat sonra ortaya çıkmaya başlayabilir ve 24 saat civarında zirveye ulaşabilir. Hastalar kızarıklık, ağrı, şişlik ve daha ciddi vakalarda ciltte kabarma yaşayabilir. Daha da kötüsü, güneş yanığına bir baş ağrısı, yüksek ateş veya titreme de eşlik edebilir - bu, sıcak çarpması veya ikinci derece yanık gibi daha ciddi bir sorunun belirtileri olabilir. Bu durumda, hemen tıbbi yardım almak isteyebilirsiniz. Ancak daha az şiddetli vakalar genellikle evde tedavi edilebilir.

Güneş yanığı, ultraviyole ışığa karşı inflamatuar bir cilt reaksiyonudur.” Bu sorun, cildimizin en dış tabakası olan epidermis, güneş ışınlarının neden olduğu UVB radyasyonundan zarar gördüğünde meydana gelen şeydir. Vücudumuz bu hasara kan damarlarının genişlemesiyle bağışıklık tepkisini artırarak yanıt verir - bu nedenle cildimiz kızarır ve iltihaplanır ve ısınır. Güneş yanığı aldığınızda meydana gelen soyulma da vücudunuzun bağışıklık tepkisinin bir parçasıdır; ölü deri hücrelerini yok eder. Unutmayın, bu sadece rahatsız edici bir süreç değildir - uzun süreli hasar cilt kanserine ve diğer koşullara yol açabilir.

Güneş Yanığı Hakkında Efsaneler

Temel bir bronzluk sizi güneş yanığından koruyacaktır.

Evet, dün bronzlaşmış olsanız bile bugün hala güneş yanığı olabilirsiniz. Bronzlaşmak yalnızca SPF 3 veya 4 civarında bir koruma sağlar ve bronzlukla bile kesinlikle güneşte yanabilirsiniz. Ayrıca bronzlaşmanın farklı bir güneş hasarı biçiminin işareti olduğunu da belirtmekte fayda var. Vücudunuz aşırı UV maruziyetine tepki olarak melanin üretimini artırıyor.

Daha koyu tenli insanlar güneş yanığı olamazlar.

Yukarıdaki noktayı düzeltmek için daha koyu cilt tiplerinin hala güneş yanığı yaşayabileceğini söyleyelim. Melanlı cilt güneşte yanabilir ve cilt kanseri gibi uzun süreli UVB maruziyeti ile ilişkili olumsuz etkileri yaşayabilir. Melanlanmış cilt bir miktar doğal koruma sağlarken, her renkten cilt için güneşten korunma önerilir.

Yaygın olarak kabul edilen bir başka efsane de yalnızca parlak, güneşli günlerde güneş yanığı riskini taşıdığınızdır. Böyle günlerde insanlar kendilerini daha güvende hisseder ve güneş kremi kullanma olasılıkları daha düşüktür, ancak ironik bir şekilde, bulutlu günlerde pek çok insanın yandığına da defalarca şahit olmuşuzdur. Güneş yanıkları kışın da meydana gelebilir ve bu nedenle yıl boyunca güneş kremi önerilir.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

İlk ve en iyi yaklaşım, ilk etapta güneş yanığından kaçınmaktır; bu, hava veya mevsim ne olursa olsun, gün boyunca dışarıda olduğunuzda her iki saatte bir geniş spektrumlu, suya dayanıklı SPF 30 veya daha fazla SPF uygulamak anlamına gelir. Bir güneş yanığı geliştirirseniz, şiddetine bağlı olarak, tamamen iyileşmesi birkaç gün ile iki hafta arasında sürebilir. Rahatsızlığınızı hafifletmeye ve işleri hızlandırmaya yardımcı olmak için uzmanlar bu tedavileri önermektedir:

Soğuk kompres uygulayın.

Etkilenen deriyi soğutmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmak için soğuk kompresler uygulayın.

Soğuk bir duş veya banyo yapın.

Soğuk kompres gibi soğuk bir duş veya banyo yapmak da cildinizi sakinleştirmeye yardımcı olacaktır. Enflamasyonu yatıştırmak ve azaltmak için, yulaf tanesini ince bir toz haline getirerek yapılan kolloidal yulaf ezmesini banyonuza eklemeyi düşünün.

Bir hidrokortizon kremi uygulayın.

Ek rahatlama için, anti-inflamatuar özellikleri için topikal bir hidrokortizon kullanabilirsiniz.

Kabarcıkları petrolatum ile düzeltin.

Enfeksiyona, daha fazla iltihaplanmaya veya yara izine yol açabileceğinden, kabarcıkları toplamaktan veya patlatmaya çalışmaktan kaçının. Kabarcıklar iyileşirken, onları korumak için petrolatum (Vazelin) veya başka bir tıkayıcı nemlendirici ile kaplayabilirsiniz.

Güneş Yanığı Acısı Kaç Günde, Nasıl Geçer? Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? -  Sağlık Haberleri

Bölgeyi nemli tutun.

Güneşten yanmış cildi daha fazla hasardan korumak ve hızlı iyileşmeyi desteklemek için uygun şekilde nemlendirin.

Güneşe maruz kalmaktan kaçının.

Yanık iyileşirken etkilenen cildi doğrudan güneş ışığına maruz bırakmaktan kaçının.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? Bu Yaz Güneş Yanığı İçin Uygulamanız Gereken Formül... ile ilgili etiketler güneş yanığı
GÜNÜN VİDEOSU

Diyarbakır ve Mardin'de feci yangın! Ölü ve yaralılar var

Diyarbakır'ın Çınar ile Mardin'in Mazıdağı ilçeleri arasındaki alanda çıkan büyük yangına müdahale ediliyor. Yangın sebebiyle 2 vatandaş hayatını kaybederken çok sayıda yaralı olduğu belirtildi.