MSB 2 helikopter ile olay yerinde! Gaziantep'te TAG Otoyolu'nda ulaşım kontrollü şekilde başladı

Milli Savunma Bakanlığı, Adana-Gaziantep yolunda mahsur kalan vatandaşlara yardım ulaştırdığını duyurdu. 2 helikopter ile olay yerinde olduklarını belirten MSB "Vatandaşlara kumanya ulaştırılıyor." dedi. Yaşanan felakette son durumu paylaşan Vali Gül, 900 civarındaki aracın tahliyesinin devam ettiğini duyurdu. Gaziantep Valisi Davut Gül, TAG Otoyolu'nda ulaşımın kontrollü şekilde başladığını bildirdi.

Gaziantep'te yaşanan şiddetli kar yağışı hayatı tam anlamıyla felç etti. 

Bir çok kişi yollarda mahsur kalırken Gaziantep'te son durumu MSB, AFAD ve Gaziantep Valisi Davut Gül paylaştı. 

MSB 2 helikopter ile olay yerinde! Gaziantep'te TAG Otoyolu'nda ulaşım kontrollü şekilde başladı


MSB OLAY YERİNDE: 2 HELİKOPTER MAHSUR KALAN VATANDAŞLARA KUMANYA ULAŞTIRIYOR

MSB'nin Twitter hesabından yapılan Adana-Gaziantep otoyolu ile ilgili son duruma dair paylaşımda "Şiddetli kar yağışından dolayı kapanan Adana-Gaziantep yolunda Kara Kuvvetlerimize ait çekiciler yol açma çalışmalarına destek sağlarken, sıhhi tahliye için görevlendirilen 2 adet helikopterimiz aynı zamanda mahsur kalan vatandaşlarımıza kumanya ulaştırıyor." ifadeleri kullanıldı.

MSB'den yapılan bir önceki açıklamada ise "Gaziantep Valiliği ile koordineli olarak; kar nedeniyle kapanan Adana-Gaziantep otoyolunda mahsur kalan vatandaşlarımız için sıhhi tahliye sağlanması ve bölgeye gıda yardımının ulaştırılması için Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza ait 2 adet helikopter görevlendirilmiştir.

Ayrıca yolda mahsur kalan TIR'ları kurtarmak için 2 adet çekici araç da görevlendirilmiş ve bölgede destek çalışmalarına başlamıştır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ihtiyaç duyulması halinde tüm imkân ve kabiliyetleriyle göreve hazırdır." denilmişti.

 VALİ GÜL: KALAN 900 CİVARINDAKİ ARACIN TAHLİYESİ DEVAM EDİYOR

Gaziantep Valisi Davut Gül, gün içinde kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu'nda mahsur kalanlarla ilgili, "1780 araç kurtarıldı, 2800 vatandaş kurtarıldı saat 10.00 itibarıyla. Bir o kadar kişinin daha yolda kaldığını düşünüyoruz" ifadelerini kullanmış, yolun kalan kısmının açılması için çalışmaların sürdüğünü belirtmişti.

NTV'ye konuşan Vali Gül, yaptığı son açıklamada "Nizip tarafı kısmen ulaşıma açılmıştı, şimdi tamamen ulaşıma açıldı. Nurdağ tarafı tek şeritten ulaşıma açıldı. 900 civarındaki aracın tahliyesi devam ediyor. Yolun tek şeritli işlemesinde sıkıntı yok. Şu anda kalan 900 civarinda aracın tahliyesi devam ediyor." şeklinde konuştu. Bölgedeki çalışmaların devam ettiğini aktaran Vali Gül, bölgede kalan vatandaşlara kumanya yardımlarının yapıldığını aktardı.

MSB 2 helikopter ile olay yerinde! Gaziantep'te TAG Otoyolu'nda ulaşım kontrollü şekilde başladı - Resim : 2

"2.800 VATANDAŞ KURTARILDI"

Tipi nedeniyle açılan yolların kapanabildiğini belirten Gül, "Hastaneye gitmekteyken yolda kalan 186 kişi hastaneye ulaştırıldı. Sağlık sistemi o açıdan tam olarak çalıştı. Hastaneye gitmesi gerekip de gidemeyen tek vatandaşımız olmadı. 1780 araç, 2800 vatandaş kurtarıldı saat 10.00 itibarıyla. Bir o kadar kişinin daha yolda kaldığını düşünüyoruz." dedi.

FATMA ŞAHİN: 1 SAAT İÇERİSİNDE AÇILACAK

TAG Otoyolu’nda kar yağışının neden olduğu kaza nedeniyle yaşanan kapanma sonucunda yolda kalan vatandaşların son durumunu öğrenmek ve yol açma çalışmalarını yerinde incelemek için bölgeye giden Başkan Fatma Şahin, yetkililerden bilgi aldı.

İnceleme sonrası açıklamada bulunan Başkan Şahin, ekiplerin yoğun olarak çalışma yürüttüğünü belirterek, “En büyük sorun Nurdağı tarafı. Önde 2 tır devrilip makas attığı için yolda birikme var. Hem Büyükşehir Belediye olarak biz hem de jandarmamız, valilik koordinasyonunda yolda kalanlara ekmeğinden, çorbasına destek oluyoruz. Makas atan tır kaldırılınca yol hızlı bir şekilde açıldı. İnşallah 1 saat içerisinde bizim gördüğümüz bu sıkışma noktalarının hepsi de açılacak ve rahat bir şekilde herkes yoluna devam edecek” dedi.

Nurdağı’nda TAG Otoyolu gişelerinde GBB’in 5 ekibi yolda kalan vatandaşlara ayran, çorba, meyve suyu, kumanya ve simit ikramlarında bulunuyor.

MSB 2 helikopter ile olay yerinde! Gaziantep'te TAG Otoyolu'nda ulaşım kontrollü şekilde başladı - Resim : 3

FATMA ŞAHİN: DEVLETİMİZ İŞİN BAŞINDA

Kurumların büyük bir çabanın sarf ettiğini ifade eden Başkan Şahin, “Devletimiz işin başında. Sosyal medya üzerinden yayınlanan yalan haberlere itibar etmesinler. Devletten gelen bilgiler üzerinden hareket etsinler diliyorum. Bütün yolu tamamen açmış olacağız” ifadelerini kullandı.

MSB 2 helikopter ile olay yerinde! Gaziantep'te TAG Otoyolu'nda ulaşım kontrollü şekilde başladı - Resim : 4

"EKİPLERİN ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ SÜRÜYOR"

AFAD'dan da bölgedeki son duruma dair açıklamalar geldi. Twitter hesabından açıklama yapan AFAD, "Aşırı kar yağışları nedeniyle mahsur kalan vatandaşlarımıza yardım ulaştırılması ve kapalı bulunan yolların açılması için AFAD, Karayolları, Jandarma, 112, Belediye, İl Özel İdare, Türk Kızılay ve UMKE ekiplerinin çalışmaları aralıksız sürüyor." ifadelerini kullandı. Açıklamada "Olumsuz hava koşullarından etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz." denildi.

4 BİN KUMANYA VE 2 BİN SİMİT DAĞITILDI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ekipleri, yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu'nda mahsur kalan vatandaşlara çorba ve çeşitli gıda yardımlarında bulundu.

Büyükşehir Belediyesine bağlı Kadın, Aile, Eğitim ve Sosyal Hizmetler ile İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri, dün akşam saatlerinden bu yana TAG Otoyolu'nda mahsur kalan sürücü ve vatandaşlara yardım etmeyi sürdürüyor.

Bu kapsamda ekipler, vatandaşlara sıcak çorba, ayran, meyve suyu, simit ve ekmek ikram etti.

Ekipler, şu ana kadar 4 bin kumanya ile 2 bin simit dağıttı.

MSB 2 helikopter ile olay yerinde! Gaziantep'te TAG Otoyolu'nda ulaşım kontrollü şekilde başladı - Resim : 5

MAHSUR KALANLAR ARAÇLARINI BIRAKIP YAYA OLARAK DEVAM ETTİ

Gaziantep’te dün akşam saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı iş çıkışı evlerine dönmek isteyen vatandaşların eve dönüş yolunu çileye çevirdi. Kısa sürede tüm şehri etkisi altına alan kar yağışı ana arter ve caddelerin kapanmasına neden oldu.

Yollarda yüzlerce metre uzunluğundan araç kuyruğu oluştururken kentin tamamında trafik durma noktasına geldi. Tramvay seferleri kar yağışından dolayı aksarken yolda aracıyla ilerlemeyen vatandaşlar, araçlarını yolun ortasında bırakarak yaya olarak devam etti.

"REZİLLİĞİMİZİ GÖRÜYORSUNUZ"

Yollarda kara saplanan araçları saplandığı yerden kurtarmak için seferber olan vatandaşlar, araçları kardan kurtarmak için yoğun çaba harcadı. Trafiğin santim santim ilerlediği saatlerde yaşanan yoğunluk sürücülerin tepkisine neden oldu.

Ahmet Kırmaz, “45 dakikadır kavşakta bekliyorum. Rezilliğimizi görüyorsunuz” dedi.
Normalde 20 dakikada geldiği yolu bu akşam 2 saatte geldiğini ifade eden Cem Kara ise “Geldim ama artık ilerleyemiyorum. Arabamı kaldırıma bıraktım. Orda bekliyor. Bu akşam eve varabileceğimi düşünmüyorum. İleride bir arkadaşım oturuyor orada gidip kalmayı düşünüyorum" diye konuştu.

AMBULANS HELİKOPTER YENİ DOĞAN BEBEĞİ KURTARDI

Mersin'de Suriyeli bir annenin 27 gün önce dünyaya getirdiği ve doğumsal metabolizma bozukluğu rahatsızlığı olan bebek, ambulansla Gaziantep Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi'ne sevk edildi. Ambulans Gaziantep -Adana otobanında mahsur kalınca, Osmaniye 112 Acil Sağlık Hizmetleri'nden yardım istendi. İhbar üzerine bölgeye iş makineleriyle ekipler sevk edildi.

Ancak yolun kapalı olması nedeniyle ambulans ilerleyemeyince, bu kez ambulans helikopter istendi. Osmaniye İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde, Adana’dan havalanan ambulans helikopter, bölgeye ulaştı. Bir sağlık çalışanı, montuna sardığı bebeği helikoptere taşıdı. Minik bebek, Adana Şehir Hastanesi'ne götürülerek tedaviye alındı. Bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

DESTEKLERLE MAHSUR KALAN VATANDAŞLAR KURTARILIYOR

Yoğun kar yağışı nedeniyle Osmaniye-Gaziantep E-90 otoyolu ile kentin yüksek ilçeleri Düziçi, Bahçe, Hasanbeyli ve Kadirli’de, yüksek rakımlı yayla ve köylerde mahsur kalanlar için de çalışma başlatıldı. Çalışmalara İl Özel İdaresi, Osmaniye ve Bahçe Karayolları Şefliği ve Osmaniye Belediyesi, greyder ve iş makineleriyle katıldı. Osmaniye AFAD 5 araç ve 20 personel, Karayolları 21 araç ve 60 personel, jandarma 5 araç ve 30 personel, Adana AFAD, 5 araç ve 30 personelle çalışmalara destek verdi.

"TIBBİ YARDIM, KUMANYA VE BATTANİYE ULAŞTIRILIYOR"

Sabahın erken saatlerinde yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Vali Erdinç Yılmaz, E-90 oto yolunun Bahçe ilçesi ve Nurdağı arasındaki bölümünün yoğun kar yağışı ile kapanmasından dolayı yolda mahsur kalan vatandaşların kamu misafirhanelerine yerleştirildiğini, yolda olan vatandaşların da yiyecek, içecek, barınma ve yakıt ihtiyaçlarının karşılandığını kaydetti. Vali Yılmaz, D-400 kara yolu ve otoyolda mahsur kalan vatandaşlarımıza tıbbi yardım, kumanya ve battaniye ulaştırmak için AFAD, Kızılay ve UMKE ekiplerinin koordineli bir şekilde aralıksız çalıştığını söyledi.

KURTARILAN VATANDAŞLAR YURDA YERLEŞTİRİLDİ

Valilikten yapılan açıklamada Bahçe ilçesinde bulunan 2 yurda otoyolda mahsur kalan vatandaşlardan 440 kişinin yerleştirildiği, yaklaşık 800 civarı aracın da kurtarılarak otoyoldan çıkarıldığı kaydedildi. Otoyolda AFAD tarafından 400 battaniye, Kızılay tarafından 5 bin 500 kişilik kumanya, Bahçe Belediyesi tarafından bin kişilik sıcak çorba dağıtımı yapıldı. Karda mahsur kalan araçlara 5 bin litre mazot, 5 bin litre de benzin dağıtımına devam edildiği belirtildi.

MSB 2 helikopter ile olay yerinde! Gaziantep'te TAG Otoyolu'nda ulaşım kontrollü şekilde başladı - Resim : 6

VALİ GÜL: ULAŞIM KONTROLLÜ OLARAK BAŞLADI

Gaziantep Valisi Davut Gül, TAG Otoyolu'nda ulaşımın kontrollü şekilde başladığını bildirdi.

MSB 2 helikopter ile olay yerinde! Gaziantep'te TAG Otoyolu'nda ulaşım kontrollü şekilde başladı ile ilgili etiketler Fatma Şahin Gaziantep kar AFAD helikopter msb yol
GÜNÜN VİDEOSU

Kenan Sofuoğlu'nun 4 yaşındaki oğlu şimdi de TIR kullandı

Eski motosiklet dünya şampiyonu Kenan Sofuoğlu'nun 4 yaşındaki oğlu Zayn Sofuoğlu, son olarak dev bir TIR'ın direksiyonuna geçti.