Gabar’da 22’nci petrol kuyusu faaliyete geçti

Günlük 35 bin varillik petrol üretimi hedeflenen Gabar petrol sahasından müjde geldi. Şırnak Valisi Cevdet Atay, sosyal medya hesabı X’ten yaptığı açıklamada, 22’nci petrol kuyusunun üretime başladığını açıkladı. İşte detaylar...

İbrahim Acar
İbrahim Acar

Vali Cevdet Atay, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Murat Bulut ve İl Emniyet Müdürü Cemal Dalman ile birlikte Şehit Esma Çevik 30 No.lu Petrol Üretim Kuyusunun açılışını gerçekleştirdi.

Gabar’da 22’nci petrol kuyusu faaliyete geçti

Vali Atay, “Bölgedeki 22. Petrol Üretim Kuyusu olan bu kuyumuz ile birlikte yıl sonuna kadar üretim hedefimiz olan günlük 35.000 varil üretmeye bir adım daha yaklaştık” diye yazdı. Gabar’da 2024 sonu günlük üretim hedefi ise 100 bin varil olarak belirlendi.

Gabar’da 22’nci petrol kuyusu faaliyete geçti - Resim : 2

Gabar'da günlük petrol üretimi 25 bin varile ulaştı

Öte yandan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Gabar'da günlük petrol üretiminin 25 bin varile ulaştığını duyurmuştu.

Gabar projesinde günlük petrol üretiminin 25 bin varile ulaştığına işaret edilen paylaşımda, TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin'in şu ifadelerine yer verildi: "Ülkemiz ekonomisi ve kurumumuz için büyük bir değer üretilmeye devam ediyor. Yıl sonuna kadar hedefimiz günlük üretimimizi sadece Gabar projesinden 35 bin varile çıkartmak. 2024 yılı sonu için hedefimiz ise sadece Gabar projesinde günlük 100 bin varil üretim. Biz bu hedefi gerçekleştirebilmek için var gücümüzle, bütün takımımızla gece gündüz çalışıyoruz."

GEÇEN YIL KEŞFEDİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 12 Aralık 2022'de Gabar Dağı'nda 150 milyon varillik net petrol rezervine sahip saha keşfedildiğini duyurmuştu.

2022'de karada yapılan en büyük 10 keşiften biri olan bu sahadaki rezerv değerinin yaklaşık 12 milyar dolar olduğu açıklanmıştı.

Gabar’da 22’nci petrol kuyusu faaliyete geçti ile ilgili etiketler ekonomi Petrol Gabar Dağı
GÜNÜN VİDEOSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hasta ziyaretinde gülümseten diyalog! "Finike yoluna tünel isterim"

Antalya Şehir Hastanesi'nde tedavi gören hastaları ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ile hasta arasında gülümseten diyalog yaşandı: "Ne istiyorsun deme sakın. Yoksa Finike yoluna tünel isterim."