G20 zirvesinin sonuç bildirgesinde Türkiye'ye özel vurgu

Endonezya'da düzenlenen G20 zirvesinin sonuç bildirgesi yayınlandı. zirvede ele alının başlıkların yer aldığı bildirgede Türkiye'ye özel vurgu yapıldı. G20 zivesinin sonuç bildirgesinde "Türkiye ve BM'nin aracılık ettiği İstanbul Anlaşması'ndan memnunuz. İlgili tarafların, anlaşmayı tam, zamanında ve devam edecek şekilde uygulaması önemli" ifadeleri yer aldı.

Endonezya'nın Bali Adası'nda düzenlenen G20 Liderler Zirvesi sona erdi. İki günlük zirvenin ardından G20 Sonuç Bildirgesi yayımlandı.

Zirvede ele alınan başlıklar ve varılan kararlar bu belgede yer aldı.

Sonuç Bildirgesi'nde, "Küresel gıda güvenliğine yönelik mevcut gelişmelerden derin endişe duyuyoruz. Özellikle kırılgan ülkelere yönelik acil önlemler almayı taahhüt ediyoruz" denildi. Türkiye'nin aracılık ettiği tahıl anlaşmasına da bildirgede değinildi.

Belgede, "Türkiye ve BM'nin aracılık ettiği İstanbul Anlaşması'ndan memnunuz. İlgili tarafların, anlaşmayı tam, zamanında ve devam edecek şekilde uygulaması önemli" vurgusu yapıldı.


Sonuç bildirgesinden satır başları şöyle:

Nükleer silahların kullanımı kabul edilemez. Çatışmaların barış yoluyla çözümü hayati önemde. Bugünün çağı, savaş çağı olmamalı.

Küresel gıda güvenliğine yönelik mevcut gelişmelerden derin endişe duyuyoruz. Özellikle kırılgan ülkelere yönelik acil önlemler almayı taahhüt ediyoruz.

Türkiye ve BM'nin aracılık ettiği İstanbul Anlaşması'ndan memnunuz. İlgili tarafların, anlaşmayı tam, zamanında ve devam edecek şekilde uygulaması önemli.

G20 merkez bankaları, amaçlarına uygun şekilde fiyat istikrarını sağlamada güçlü kararlılığa sahip ve enflasyon beklentilerindeki fiyat baskılarını izliyor.

Merkez bankaları parasal sıkılaştırmanın hızını, verilere dayalı ve açık şekilde, enflasyon beklentilerinin çıpalandığından emin olarak ayarlamayı sürdürecek.

G20 zirvesinin sonuç bildirgesinde Türkiye'ye özel vurgu ile ilgili etiketler G20 Endonezya Tahıl Koridoru Türkiye
GÜNÜN VİDEOSU

Şirin Payzın ve Seyhan Avşar, CHP'nin kanalı Halk TV'de DEM Parti savunuculuğu yaptı

İBB Bağımsız Meclis Üyesi Suat Sarı, konuk olduğu Halk TV'deki Sözüm Var programında HDP/DEM Parti'yi eleştirince Şirin Payzın ve Seyhan Avşar'dan tepki gördü.