Futbolseverler merakla araştırıyor! Ceza sonrası futbolda CAS ne demek?

Futbolda CAS, Court of Arbitration for Sport (Spor Tahkim Mahkemesi) anlamına gelir. CAS, sporla ilgili uyuşmazlıkların çözümü için kurulmuş bağımsız bir uluslararası mahkemedir. İşte CAS hakkında futbola özgü bazı detaylar...

Futbolda CAS, Court of Arbitration for Sport (Spor Tahkim Mahkemesi) anlamına gelir. CAS, sporla ilgili uyuşmazlıkların çözümü için kurulmuş bağımsız bir uluslararası mahkemedir. İşte CAS hakkında futbola özgü bazı detaylar...

KURULUŞ

CAS, 1984 yılında İsviçre'nin Lozan kentinde kurulmuştur. Sporla ilgili anlaşmazlıkları hızlı ve adil bir şekilde çözmek amacıyla hizmet verir.

CAS GÖREV VE YETKİLERİ NEDİR?

Uyuşmazlık Çözümü: Sporcular, kulüpler, federasyonlar ve spor organizasyonları arasındaki anlaşmazlıkları çözer.

Tahkim: Doping, transfer anlaşmazlıkları, disiplin cezaları ve diğer sporla ilgili hukuki meselelerde tahkim görevini üstlenir.

İtiraz: Uluslararası federasyonların ve organizasyonların verdiği kararlarla ilgili itirazları değerlendirir.

FUTBOLDA CAS KARARLARI

  • Transfer Yasakları: FIFA'nın kulüplere verdiği transfer yasakları ile ilgili itirazlar.
  • Doping İhlalleri: Futbolcuların doping yaptığının tespit edilmesi durumunda verilen cezalarla ilgili itirazlar.
  • Disiplin Cezaları: Kulüplere veya futbolculara verilen disiplin cezalarına karşı yapılan itirazlar.
  • Sözleşme İhlalleri: Futbolcuların kulüpleriyle olan sözleşme ihlalleri ve transfer anlaşmazlıkları.

Örnek Olaylar:

  • Manchester City: UEFA'nın Finansal Fair Play (FFP) kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Manchester City'ye verdiği Avrupa kupalarından men cezasına karşı itirazı değerlendirdi ve ceza hafifletildi.
  • Adnan Januzaj: Real Sociedad'ın futbolcusu Adnan Januzaj'ın transferinde kulübü ile ilgili çıkan anlaşmazlık sonucu CAS'a başvurulmuş ve karar burada verilmiştir.
  • Galatasaray: Finansal Fair Play kuralları gereği UEFA tarafından Galatasaray'a verilen cezalar ve bunlara yapılan itirazlar CAS tarafından değerlendirilmiştir.

CAS, spor dünyasında adaletin sağlanması ve anlaşmazlıkların çözülmesi konusunda önemli bir rol oynar ve futbolda da bu görevini sıkça yerine getirir.

Futbolseverler merakla araştırıyor! Ceza sonrası futbolda CAS ne demek? ile ilgili etiketler CAS futbol
GÜNÜN VİDEOSU

O patrondan skandal sözler: Burayı devletten sıfır aldım, yarın da herkesi kapının önüne koyarım!

Elazığ'da eylem yapan işçilerle bir araya gelen ve taleplerini dinleyen Eti Krom A.Ş.'nin sahibi Ali Rıza Yıldırım, işçileri azarladı. 'Yarın herkesi kapının önüne koyarım' diyen işçiye Yıldırım, 'İş sizin işiniz' deyince, 'Cevap verme bana. Ben sana söz hakkı verince konuşacaksın. Ben burayı sıfır yaparım, yarında kapıya kilidi vururum. Burası devlette kilitliydi. Para da kazanmıyordu para da kaybetmiyordu. Ben burayı aldım, bu hale getirdim' dedi.