FLAŞ! İran, tazminat krizi nedeniyle ABD adına çalışan Büyükelçiyi bakanlığa çağırdı

ABD’nin İran’a ait 2,65 milyar dolar değerindeki varlığa el koyma kararını protesto eden Tahran hükümeti, İsviçre Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

TAHRAN'DAN SERT AÇIKLAMA: BUNUN ADI HIRSIZLIK!

ABD’nin bazı terör eylemlerinden sorumlu tuttuğu İran’a ait 2,65 milyar dolarlık varlığa el koyma kararını protesto eden Tahran hükümeti, ABD’nin İran’daki diplomatik görevlerini yürüten İsviçre Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

ABD Yüksek Mahkemesi, Tahran hükümetinin ABD’de çeşitli tarihlerde yaşanan ve İran'ın sorumlu tutulduğu bombalı saldırılarda ölenlerin yakınlarına 2.65 milyar dolar tazminat ödemesine karar vermöişti. Karara göre bu tazminatlar, dondurulan İran'a ait mal varlıklarından elde edilecek gelirle ödenecek.

İran Dışişleri Bakanlığ bu kararın uluslararası yasalara ve ikili anlaşmalara aykırı olduğu iddiasıyla Tahran'da ambargo nedeniyle diplomatik ilişkileri ABD adına yürüten İsviçre Büyükelçisini bakanlığa çağırarak itirazını iletti.

İran Dışişleri Bakanı Sözcüsü Hüseyin Caberi Ensari daha önce ABD Yüksek Mahkemesi’nin İran’a karşı verdiği bu tazminat kararını ‘hırsızlık’ olarak nitelemişti.

FLAŞ! İran, tazminat krizi nedeniyle ABD adına çalışan Büyükelçiyi bakanlığa çağırdı ile ilgili etiketler Haber
GÜNÜN VİDEOSU

Hawaii'deki Kilauea Yanardağı'nda patlama! İşte o görüntüler

Hawaii'deki Kilauea Yanardağı'nda patlama meydana geldi. Faaliyete geçen yanardağ helikopter ile böyle görüntülendi...