Fitch: Depremin Türkiye ve Suriye’ye verdiği ekonomik kayıp 4 milyar doları aşabilir

Türkiye, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerin yaralarını sarmaya çalışırken uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch, toplam zararın dört milyar doları aşabileceğini duyurdu. Fitch bu zararın ancak dörtte birinin sigorta kapsamına gireceğini öngördü.

İbrahim Açar
İbrahim Açar

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye ve Suriye’deki depremin mali faturasının dört milyar doları bulabileceğini açıkladı. Kuruluş bugün yaptığı açıklamada, “Durum gelişmekte olduğu için ekonomik kayıpları tahmin etmek zor, ancak iki milyar doları aşması muhtemel görünüyor ve kayıplar 4 milyar doları aşabilir” dedi. Fitch Ratings depremden etkilenen bölgelerdeki sigortalanma oranlarının çok düşük olması sebebiyle, sigortalı kayıpların yaklaşık bir milyar doları aşmayacağı öngörüsünde bulundu.

Fitch: Depremin Türkiye ve Suriye’ye verdiği ekonomik kayıp 4 milyar doları aşabilir

DASK’IN KAPSAMI DAR

1999’daki depremlerden sonra kurulan Doğal Afet Sigorta Kurumu’nun (DASK) yalnızca konutlarda meydana gelen hasarları karşılamak için oluşturulduğunu vurgulayan Fitch, insan kayıplarının veya ekonomik faaliyetlerin durmasından dolayı oluşacak dolaylı kayıpların sigorta kapsamında olmadığını belirtti.

SİGORTASIZ ÇOK BİNA VAR

Derecelendirme kuruluşu, özellikle depremin meydana geldiği bölgelerdeki düşük hanehalkı gelirinin de sigortalılık oranlarını ciddi oranda etkilediğini ve bu yüzden pek çok meskenin herhangi bir sigorta kapsamında bulunmadığını söyledi.

Fitch: Depremin Türkiye ve Suriye’ye verdiği ekonomik kayıp 4 milyar doları aşabilir ile ilgili etiketler ekonomi deprem Kahramanmaraş Fitch