Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi toplandı!

Bakan Albayrak başkanlığında toplanan Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi "para ve maliye politikalarındaki sıkı duruşa devam edileceğini" açıkladı. Komite açıklamasında, Yeni Ekonomi Programı'na ilişkin eylemlerin de bu çerçevede gerçekleştirileceği ifade edildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nin ikinci toplantısı, bakanımız Berat Albayrak başkanlığında 4 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir" denildi.

Açıklamada ayrıca para ve maliye politikalarındaki sıkı duruşa devam edileceği ve Yeni Ekonomi Programı (YEP) eylemlerinin bu çerçevede gerçekleştirileceği vurgulandı.

Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nin ikinci toplantısı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak başkanlığında 4 Aralık'ta gerçekleştirildi.

Yapılan açıklamada, toplantıya Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ilgili Bakan Yardımcısı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu ve Türkiye Bankalar Birliği başkanları ile Borsa İstanbul Genel Müdürü katıldı.

Toplantıda, küresel finansal piyasalardaki gelişmeler ile bunların Türkiye finansal ve reel sektörüne etkileri ve bu çerçevede alınmakta olan tedbirlerle birlikte bir çok konu ele alındı.

Açıklamada şöyle denildi:

"Ekonomik dengelenme sürecinin özellikle işgücü piyasasına etkisi ve bu kapsamda istihdama yönelik tedbirler, reel sektör firmalarının finansmana erişimi ve kur risklerinin yönetilmesi, yurt içi türev piyasaların geliştirilmesi ve derinleştirilmesi, Yeni Ekonomi Programı’nda ilan edilen ülkemiz finansal mimarisinin yenilenmesi, bankaların sermaye ve likidite yeterlilikleri başta olmak üzere mali bünye değerlendirme çalışmaları, politika yapım sürecinin desteklenmesi amacıyla finansal verilerin kalitesinin artırılması, ihracatı destekleyici teşvik mekanizmaları konularında üye kurumlar tarafından yürütülen çalışmalar ayrıntılı bir şekilde ele alınmış, uygulanabilecek ilave tedbirler ve düzenleme önerileri değerlendirilmiştir. Özellikle, para ve maliye politikalarındaki sıkı duruşa devam edileceği ve Yeni Ekonomi Programı (YEP) eylemlerinin bu çerçevede gerçekleştirileceği vurgulanmıştır."

 

Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi toplandı! ile ilgili etiketler Hazine ve Maliye Bakanlığı Berat Albayrak Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi