Fas’taki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yeni genel başkanı belli oldu...

Fas'ta koalisyon hükümetinin büyük ortağı Adalet ve Kalkınma Partisinin (PJD) 8. Olağan Kongresi'nde Başbakan Sadeddin el-Osmani yeni genel başkan olarak seçildi.

Başkent Rabat’ta bulunan Prens Mevla Abdullah Spor Kompleksi'nde dün başlayan kongrede, sabah saatlerinden itibaren devam eden genel başkanlık seçimi tamamlandı. Başbakan Osmani 1943 parti delegesinin oy kullandığı seçimde, geçerli 1918 oydan 1006’sını alarak görev süresi dolan Abdulilah Benkiran’ın yerine genel başkan olarak seçildi.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından delegelere seslenen Osmani, partisinin söz verdiği reformları güçlü bir şekilde sürdüreceğini belirtti.

fas1

Osmani, "Rakiplerimiz bölüneceğimizi umuyordu ancak hayal kırıklığına uğradılar. Çok zor bir süreç geçirsek de bugün burada iyi bir demokrasi sınavı verdik." diye konuştu.

Parti delegeleri tarafından ilk turda yüzde 15 oy alarak başkan adayı olmaya hak kazanan 8 kişiden 6’sı başkan adaylığından çekilmişti. Başkanlık yarışının son turu, Başbakan Osmani ve PJD Ulusal Konsey Üyesi İdris el-Ezmi el-İdrisi arasında geçti.

İki dönem üst üste genel başkanlık yapan Benkiran ise parti genel başkanlığını iki dönemle sınırlayan PJD iç tüzüğünden dolayı başkan adayı gösterilmemişti.

Fas’taki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yeni genel başkanı belli oldu... ile ilgili etiketler Fas adalet ve kalkınma partisi