Faiz sabit kalabilir! Gözler ABD enflasyonunda

Bu yılın son çeyreğinde petrol açığı ile karşılaşma endişesi, petrol fiyatlarını yaklaşık son 10 ayın en yüksek seviyesine çıkarırken, ABD'de bugün açıklanacak TÜFE verileri öncesi yatırımcılarda temkinli bir tavır öne çıkıyor. İşte detaylar...

ABD Ağustos ayı enflasyon verisi Türkiye saati ile 15.30’da açıklanacak. Manşet enflasyonun yıllık bazda yüzde 3,2’den yüzde 3,6’ya yükselmesi beklenirken; çekirdek enflasyon tarafından gelecek veri piyasalar açısından daha yakından takip edilecek. ABD Ağustos ayı çekirdek enflasyonun aylık yüzde 0,2 seviyesinde sabit kalması, yıllık bazda ise yüzde 4,3 oranına gerileyeceği tahmin ediliyor. Açıklanacak enflasyon verilerine, enerji sektöründe bir süredir yaşanan arz endişelerinin de etki etmiş olabileceği tahmin ediliyor.

Faiz sabit kalabilir! Gözler ABD enflasyonunda

Analistler, ülkede açıklanacak enflasyon verilerinin ABD Merkez Bankasının (Fed) yıl sonuna kadar nasıl adımlar atacağına dair sinyaller verebileceğini söyledi.

Fed’in faizleri sabit bırakması bekleniyor

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda bankanın Eylül toplantısında politika faizini sabit bırakacağına kesin gözüyle bakıldığını anımsatan analistler, Fed'in kasım toplantısında ise nasıl bir yol izleyeceğine ilişkin belirsizliğin devam ettiğini belirtti.
Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda yıl sonuna kadar Fed'in faiz indirme ihtimalinin tamamen ortadan kalktığını ifade ederek, enflasyon verisi sonrası fiyatlamalarda değişiklik görülebileceğini bildirdi.

Analistler, enflasyon verilerinin beklentilerin üstünde gelmesi halinde Fed'in yıl sonuna kadar bir faiz artırımına daha gitme ihtimalinin artırabileceğini vurguladı.

Petrol fiyatlarında yükseliş bu haberlerle ivme kazandı

Öte yandan, Rusya ve Suudi Arabistan'ın petrol üretimi ve ihracatındaki kısıtlamaları yıl sonuna kadar uzattığını açıklamasının ardından Brent petrolün varil fiyatındaki yükseliş ivme kazanırken, dün Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) açıkladığı aylık raporda petrol açığının oluşabileceği beklentisine yer vermesi fiyatları yukarı yönlü destekleyen başka bir etken oldu.

Faiz sabit kalabilir! Gözler ABD enflasyonunda ile ilgili etiketler ekonomi ABD FED
GÜNÜN VİDEOSU

Halk TV'de sokağa çağrı skandalı! Mustafa Sönmez: Yunanistan'daki gibi sokağa çıkın!

Halk TV'de Ayşenur Arslan'ın sunduğu programa konuk olan Mustafa Sönmez'in skandal sözleri gündem oldu. Sönmez, "Ağlaşmakla olmaz. Çıkacaksın mücadele edeceksin. Sokak senindir kardeşim. Bu ülkede az mı sokaklarda mücadele kazanıldı?" diyerek sokağa çıkma çağrısı yaptı.