Etiler'de tüp bebek skandalı: 18 yaş altı kızlara taşıyıcı annelik tezgahı! Bakanlığa gelen ihbar pes dedirtti!

İstanbul Etiler'deki bir tüp bebek merkezinde akıllara durgunluk veren bir skandal yaşandı. SABİM'e gelen ihbarda 18 yaş altı veya 18 yaş üstü kızların taşıyıcı anne olarak kullanıldığı, yurtdışına gönderildiği ve bebeği teslim ettikten sonra geri döndükleri belirtildi. Skandal ihbar sonrası harekete geçen Sağlık Bakanlığı incelemelerde ortaya çıkanlarla bir şok daha yaşadı.

3 Eylül 2021'de Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi'ne (SABİM) akıl almaz bir ihbar geldi.

18 yaş altı veya 18 yaşından büyük kızların taşıyıcı anne olarak kullanıldığına iddia eden ihbarda, "Ümraniye çevresinde maddi durumu olmayan kızlara yumurta büyütme ilacı temin ediliyor. Bu ilacı kızlara evlerinde 11-12 gün kullandırarak yumurtalıklarını büyüttürüyorlar. KKTC ve Gürcistan'daki tüp bebek merkezleriyle anlaşmalı yerleri var. Kızların tüm masraflarını karşılayıp bu iki ülkeye gönderiyorlar. Tüp bebek merkezlerine gönderilen kızlara yumurtaları sattırılıyor. Yumurta büyütme ilacı eczane depolarından alıp Üsküdar'daki bir kahveciye kargolatarak buradan aldırıyorlar." denildi. 

 

"BEBEĞİ OLMAYAN AİLELERE TAŞIYICI ANNE BULUYORLAR"

Sabah Gazetesinden Dilek Yaman Demir'in haberine göre gelen ihbarda, "Bebeği olmayan ailelere taşıcı anne buluyorlar ve sahte evraklarla başka bir ülkeye gönderip oradaki aileye veriyorlar." denildi.

İnceleme başlatan İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, işlemlerde aracılık yaptığı belirtilen kişinin açık adresine ulaşıldı.

 

KAFEDE BULUŞUP İKNA EDİLİYORLAR... YURTDIŞINA GÖNDERİLİYORLAR

İddialara göre sürece katılmaya ikna edilen kızlarla Üsküdar'daki kafede buluşma yapılıyordu. Ardından Beşiktaş Etiler'deki tüp bebek merkezine götürülen kızlar, sağlık çalışanı bir çalışan tarafından hazırlanan evraklarla taşıyıcı anne olarak yurtdışına gönderiliyordu.

ÇOCUKLARI AİLELERE TESLİM EDİP GERİ GELİYORLAR

Yurtdışındaki bağlantıları olan şahıslar tarafından karşılanan genç kızların çocukları aileye teslim ettikten sonra geri geldikleri ileri sürüldü.

ÇOCUKLARLA İLETİŞİME GEÇEN KİŞİ BULUNDU

Sağlık Bakanlığı tarafından ihbar sonrası olayla ilgili müfettişler inceleme başlattı. İncelemelerde, kız çocuklarının iletişim kurduğu şahsın kimlik bilgileri tespit edilirken, şahsın sağlık çalışanı olmadığı belirlendi. Sağlık Bakanlığınca söz konusu iddiaların uluslararası organize ve kamu sağlığını tehdit eder nitelikte olduğu gerekçesiyle durumun adli soruşturma gerektiği belirlenerek 1 Ekim'de ihbarda bulunuldu.

 

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İhbar sonrası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

 

Etiler'de tüp bebek skandalı: 18 yaş altı kızlara taşıyıcı annelik tezgahı! Bakanlığa gelen ihbar pes dedirtti! ile ilgili etiketler Bebek tüp bebek skandal tezgah taşıyıcı annelik
GÜNÜN VİDEOSU

Ermeni spiker, sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin dağıldığını gözyaşlarıyla duyurdu

Ermeni spiker, sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin feshedildiğini bildirirken, gözyaşlarını tutamadı. O anlar sosyal medyada gündem oldu.