Esra Erol'dan Sağlık Bakanlığı'na cevap gecikmedi!

Sağlık Bakanlığı, Esra Erol'un programında sağlık personeli hakkında kamuoyunda yanlış algılara sebep verdiği gerekçesiyle RTÜK'e şikayette bulundu. Bunun üzerine sunucu Esra Erol'dan da Sağlık Bakanlığı'na cevap gecikmeden geldi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son günlerde bazı televizyon kanallarında kadın doğum hastanelerinde mağduriyet yaşadığını iddia eden aileler vasıtasıyla kamuoyunda yanlış algılara sebebiyet verecek nitelikte programların yapıldığı belirtildi.

Bu kapsamda yayın yapan ATV'de sunuculuğunu Esra Erol'un yaptığı "Esra Erol'da" ve TV8'de yayınlanan sunuculuğunu Serap Paköz'ün yaptığı "Gerçeğin Peşinde" programları için RTÜK'e Bakanlık tarafından şikayette bulunulduğu öğrenildi. Bunun ardından Esra Erol da Sağlık Bakanlığı'na yanıt olarak Milliyet'ten Ali Eyüboğlu'na konuştu.

İşte Ali Eyüboğlu'nun Esra Erol'un açıklamasına yer verdiği köşe yazısı...

ATV’deki ‘Esra Erol’da’ ve TV8’deki ‘Gerçeğin Peşinde’yi RTÜK’e şikayet eden Sağlık Bakanlığı’nın, kadın doğum hastaneleri için ortaya atılan iddiaları araştırması gerektiğini belirttiğim yazım üzerine mesaj yağdı sizlerden. Benzer vakaların başlarına geldiğini yazanlar ve bu programları susturmak yerine, bakanlığın iddiaları araştırmasını isteyenler ağırlıktaydı.

Bu konuda Esra Erol’un da söyleyecekleri vardı. Sağlık Bakanlığı’nı kızdıran açıklamaları yapan mağdurları ekrana çıkarmadan önce, onlardan belge istediklerini söyleyen Erol, süreci şöyle anlattı:

Programa gelen tüm ailelerden önce adı geçen hastaneden doğum belgesi istiyoruz. Bebek doğumda öldüyse, ölüm belgesi, belediye tarafından gömülmüşse, defin kaydı talep ediyoruz.

Sonrasında iddia sahiplerinden gidip, suç duyurusunda bulunmalarını istiyoruz. Bu vakalarda şaşırtıcı olan, hastaneden doğum için yatış kaydı belgesinin verilmesine rağmen, bebeklerin doğumuna ilişkin hiçbir evrak ve kayıt yok...”

BELGELERİ RTÜK'E VERDİ

Evlat edinmek isteyen bazı ailelerin yasa dışı yolları seçtiklerini vurgulayan Esra Erol, “Maalesef internetten veya başka yollardan bu ülkede bebek satışı hâlâ devam ediyor” dedi.

Esra Erol, Sağlık Bakanlığı’nın şikayeti üzerine, programına çıkardığı mağdurların hastanelerde dünyaya gelen, ama ne ölüsü, ne dirisi bulunan çocuklarına dair belgeleri, RTÜK’e verdiğini söyledi.

Esra Erol'dan Sağlık Bakanlığı'na cevap gecikmedi! ile ilgili etiketler Esra Erol Sağlık Bakanlığı Ali Eyüboğlu