Erdoğan'ın sözleri sonrası NATO ile ABD'den Türkiye ve Yunanistan'a 'diyalog' çağrısı!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Yunanistan ve Türkiye'nin aralarındaki gerilimi azaltmak için diyalog kurması gerektiğini söyledi. İkilinin Türk uçaklarına S-300'le yapılan tacize değinmemesi ise dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde, Samsun'da düzenlenen TEKNOFEST'te konuştu.

Yunanistan'ın Türk jetlerine kilit atarak taciz etmesine tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atina yönetimini, "Ey Yunan, tarihe bak, tarihe dön, çok daha fazla ileri gidersen bunun bedeli ağır olur. Yunanistan'a tek cümlemiz var, İzmir'i unutma" ifadeleriyle uyardı. Erdoğan ayrıca, "Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz, vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece ansızın gelebiliriz" dedi.

NATO VE ABD'DEN AÇIKLAMA

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, NATO'nun Brüksel'deki karargahında ortak basın toplantısı düzenledi.

 

"TÜRKİYE VE YUNANİSTAN SORUNU DİPLOMATİK YOLLARLA ÇÖZMELİ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son açıklamaları sorulurken, NATO Sekreteri Stoltenberg, "Türkiye ve Yunanistan, NATO'ya farklı alanlarda katkı sağlayan çok değerli iki müttefik. Aralarındaki herhangi bir sorun elbette ki diplomatik yollarla çözülmelidir. Türkiye ve Yunanistan arasında herhangi bir tehlikeli durumu engellemek için gerginliği düşürme mekanizması kurulmuştu. Ve bu daha önce kullanılmıştı." dedi.

Anthony Blinken ise, Atina ve Ankara'nın Washington'ın iki önemli müttefiki olduğunu söyleyerek, her iki tarafı da "diyalog yoluyla yapıcı bir yol" izlemeye çağırdı:

"Geçmişte bunu yaptılar ve gelecekte de yapabilirler."

 

YUNANİSTAN'IN S-300 TACİZİNE SESSİZ KALDILAR

Hem Stoltenberg'in hem de Blinken'ın, Türk uçaklarına S-300'le yapılan tacize değinmemesi dikkat çekti.

 

"EK S-400 ALIMI EK CAATSA YAPTIRIMI DEMEK"

Öte yandan, Hellas Journal'e konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, "Türkiye, değerli bir NATO üyesidir. Ancak S-400 satın alınması, 2016 NATO zirvesinde müttefikler tarafından verilen tüm taahhütlere aykırı. Ek S-400 alımı, ek CAATSA yaptırımlarına neden olur" dedi.

Erdoğan'ın sözleri sonrası NATO ile ABD'den Türkiye ve Yunanistan'a 'diyalog' çağrısı! ile ilgili etiketler Yunanistan Türkiye NATO ABD Taciz anthony blinken jens stoltenberg s300