Erdoğan'dan Mardin'de 'çözüm süreci' açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mardin'de toplu açılış törenine katıldı. "Biz çözüm süreci başlattık mı, başlattık. Ama onlar maalesef bombaları patlattılar" diyen Erdoğan, "Bundan sonra muhatabımız sadece ve sadece millettir, sizsiniz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Mardin'de halka hitap ediyor

MARDİN'İ GÖRMEYEN TÜRKİYE'Yİ TAM OLARAK GÖRMÜŞ OLMAZ

Sözlerimin hemen başında bu akşam idrak edeceğimiz Leyle-i Regaib'i, Regaib Kandili'nin milletimiz ve tüm İslam Alemi için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Mubarek 3 aylar boyunca yaşayacağımız manevi ziyafetin adeta habercisidirbu Regaib Kandili. Mardin kardeşliğin, hoşgörünün, estetiğin şehridir. Mardin, dostluğun, muhabbetin, bereketin şehridir. İster kendi vatandaşımız olsun ister yabancı Mardin'i görmeyen Türkiye'yi tam olarak görmüş olmaz. Bu güzellikleri görmek isteyen herkese Mardin'in kolları da, gönlü de açıktır.

SAYIN KILIÇDAROĞLU, BAHÇELİ, YILDIRIM EVET DİYECEK! BEN DE ONAYLARIM

Terörün olduğu yere ne yatırımcı, ne de turist gelir. Bu konudaki kararlılığımı biliyorsunuz. 16 Nisan'da inşallah Mardin evet diyecek değil mi? Sayın Kılıçdaroğlu diyor ki, idam Meclis'e gelirse 'evet' deriz, sayın Bahçeli ve Sayın Yıldırım da 'evet' diyecek. Bana geldiği zaman ben bunu onaylarım. Benim için Corç ne der, Hans ne der. Ben buna ne bakmam. Ahmet, Mehmet, Ayşe, Fatma ne der ben buna bakarım. Allah ne der ben buna bakarım. Bunca şehidimizin katilini bizim affetme yetkimiz yoktur.

BENİM KÜRT KARDEŞİME, SÜRYANİ KARDEŞİME REVA MIYDI?

Milletimizi birbirimize düşürenlere cevabı 16 Nisan'da evet diyerek veriyor muyuz? Türkiye'nin ve Mardin'in önünü kesmek isteyenlere 16 Nisan'da evet diyerek veriyor muyuz? Mezopotomya'yı tarihi zenginliklerden kopartıp, çukurlara gömmek isteyenlere cevabımızı evet diyerek veriyor muyuz? Bu caddalere açılan hendekler, benim buradaki Kürt kardeşlerime reva mıydı, Süryani kardeşlerime reva mıydı?

HAMDOLSUN AK PARTİ İKTİDARINDA TÜRKİYE ÜÇ KAT BÜYÜMÜŞTÜR

Türkiye siyasi ve ekonomik krizin pençesinde kıvranırken yaşadıklarımızı hatırlayalım. Cumhurbaşkanı ile Başbakan kavga ettiği için yaşadığımız 2001 krizini hatırlayalım. Merhum Ecevit ile Sezer aynı ekoldendi. Birbiriyle kavga ettiler. Faturasına kim ödedi; millet ödedi. 28 şubat başta olmak üzere demokrasi, hak ve özgürlükler alanındaki kayıplarımızı gözlerimizin önüne getirelim. Koalisyonun açtığı yaraları hatırlayalım. Kurucusu olduğum AK Parti'nin iktidarıyla istikrar ve güven ortamının meyvelerini toplalamaya başladıktan sonra o günlerin farkında daha iyi vardık. Hamdolsun Türkiye'yi üç kat büyüttük. Biz kasamıza, kesemize sahip çıktık.

BENİM KÜRT, TÜRK, ARAP, SÜRYANİ KARDEŞLERİM BUNA LAYIKTIR

Böyle bir modern havalimanını buraya getiren kim? Biz dedik ki Mardin böyle muhteşem bir havalimanına layıktır. Şehirleri bölünmüş yollarla birbirine bağladık mı? Bütün bunları niye yaptık? Benim insanım, vatandaşım, buradaki Kürt, Arap, Süryani kardeşlerim buna layıktır. Biz kalkınmamızın mücadelesini verirken karşımıza sürekli engeller çıkardılar. 2007 yılındaki 367 garabetini hatırlıyorsunzu değil mi? Anayasa'nın, hukukun çiğnendiğini nasıl unutabiliriz? Cumhurbaşkanını halk seçsin dediğimizde, yönetim sistemimizdeki değişimin ilk adımını zaten atmış olduk. Bu sıkıntıyı geride bıraktık ama sabotajlar bitmedi.

BENİM KÜRT KARDEŞLERİMDEN NE İSTEDİNİZ? ONLAR SİZE NE YAPTI?

Önce Gezi olaylarında fitne atmayı denediler. 17-25 Aralık FETÖ yargı darbe girişimini başlattılar. 7 Haziran 2015 seçiminde hiçbir parti tek başına kuracak çoğunluğu elde edemeyince bir anda gözleri parladı. Yıllardır arayıp da bulamadıkları fırsatı yakaladıklarını düşündüler. Demokrasi içinde yapılan her mücadeleye saygım var. 7 Haziran seçimlerinden sonra ülkemizin birliğine yapılan saldırıları hep beraber gördük. Diyarbakır'da 53 Kürt kardeşimizi öldürdüler. Ölen Kürt, öldüren de onlardan. Bu reva mıdır? Benim Kürt kardeşlerimden ne istiyorsunuz? Onlar size ne yaptılar?

ARTIK HİÇBİR TERÖRİSTE BU ÜLKEDE RAHAT YOKTUR

Mazı Dağı'nda şu anda 3 bin 600 kişi çalışıyor. Ülkemizi ve özellikle bölgedeki kardeşlerimizi terör örgütünün tasallutundan tamamen kurtarmak için günün 24 saati, yılın 365 günü çalışmakta. Artık bu ülkede hiçbir teröriste rahat yoktur. Ya girdikleri yanlıştan geri dönüp teslim olacaklar ya da bu toprakları terkedip gidecekler.

YAKIN ZAMANDA MARDİN ŞEHİR HASTANESİ YAPILACAK

Şu anda her vatandaşım istediği hastaneye gidip ilacını istediği eczaneden alabiliyor. Yakın zamanda da Mardin Şehir Hastanesi yapılacak. Ana muhalefetin başındaki zatın SSK'ya genel müdür olduğu dönemi hatırlayın. Bunlara 5 keçi verin kaybedip gelirler.

BİZ ÇÖZÜM SÜRECİNİ BAŞLATTIK AMA ONLAR BOMBALARI PATLATTI

Hayır çadırına girdim. Niye hayır diyorsunuz dedim. Daha çağdaş bir Türkiye'de yaşamak için dediler. Oradan da Yavuz Sultan Selim Köprüsü gözüküyor. Adını neden Yavuz Selim koydunuz, neden Recep Tayyip Erdoğan koymadınız dedi. Alçak gönüllük yaptık işte fena mı? Osmanlı'da 18 milyon kilometre kareye hükmeden Yavuz'un ismi o köprüye konulmaz mı? Biz hayıra saygı duyuyoruz, siz de evete saygı duyun dedim. Bundan sonra muhatabımız sadece ve sadece millettir, sizsiniz. Biz çözüm süreci başlattık mı, başlattık. Ama onlar maalesef bombaları patlattılar.

BUNLAR SUÇ İŞLEDİ ÜZERİNE GİDECEĞİZ! ONLAR ORADA KALAMAZ

16 Nisan'daki Türkiye'deki terör örgütü, Avrupa'daki terör örgütüyle 'hayır' çıkarması yaptı mı? İsviçre Parlamentosu'nun önünde bir pankart, benim resmim ve benim şakağıma silah dayamışlar. "Öldürün" diyor. Ben buradan AK Parti, MHP, CHP, Saadet Partisi'ne gönül veren tüm kardeşlerime sesleniyorum: Senin Cumhurbaşkanı için öldürme talimatı veren bunlara sessiz mi kalacaksınız? İşledikleri suç üzerlerine gideceğiz, onları orada bırakmayacağız. Niçin evet dediğimizi merak edenler dönüp, kimlerin hayır dediğine bakın. Kim hayır diyor; Kandil, İmralı, Pensilvanya, DEAŞ hayır diyor.

Erdoğan'dan Mardin'de 'çözüm süreci' açıklaması! ile ilgili etiketler Erdoğan Mardin
GÜNÜN VİDEOSU

Ankara'da sağanak sonrası facia... Sel sularına kapılan 2 kardeş aracın altında sıkıştı!

Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde yağış sonrası sel sularına kapılan 2 kardeş aracın altına girdi. Çevredekilerin yardımıyla kurtarılan çocukların sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.