Emniyet'ten 'ses ve kamera kaydı' genelgesi

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı bir genelgede, özel hayatın gizliliği ve kişisel veri ihlalinin söz konusu olduğu durumlarda cep telefonu ile ses ve görüntü alan kişilerin engelleneceği ve haklarında yasal işlem yapılacağı belirtildi.

27 Nisan tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı bir genelgede özel hayatın gizliliği ve kişisel veri ihlalinin söz konusu olduğu durumlarda, cep telefonu ile ses ve görüntü alan kişilerin engelleneceği ve haklarında yasal işlem yapılacağı belirtildi.

Genelge, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi tarafından sosyal medyada paylaşıldı.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş'ın imzasıyla yayınlanan genelgede, "Tüm vatandaşlarımız açısından özel hayatın gizliliği ve kişisel veri ihlalinin söz konusu olduğu bu tarz durumlarda, genel kolluk personelimizde sıklıkla karşılaşmaktadır. Bazen görevin yapılmasını engelleyecek boyuta ulaşan bu ihlaller, zaman zaman personelimizin veya vatandaşlarımızın kişilik haklarına veya güvenliğine zarar verir şekilde çeşitli dijital platformlardan yayımlanmaktadır. Yayınlanan bu tür görüntüler, olayı her zaman tüm yönleriyle yansıtmayabilmektedir. Bu durum personelimizi etkilediği kadar, teşkilatımız açısından da kamuoyunda yanlış değerlendirmelere sebebiyet vermektedir." denildi.

"Personelimizin görevini ifa ederken bu tür ses ve görüntü alınmasına tevessül edecek davranışlara fırsat vermemeleri, eylemin veya durumun niteliğine göre kayıt yapan kişileri engellemeleri, kanuni şartlar oluştuğunda adli işlem yapmaları gerektiği hususlarında tüm personelimizin bilgilendirilmesi" ifadelerine yer verildi.

Söz konusu genelge:

Emniyet'ten 'ses ve kamera kaydı' genelgesi

 

Emniyet'ten 'ses ve kamera kaydı' genelgesi ile ilgili etiketler emniyet egm ses kaydı görüntü
GÜNÜN VİDEOSU

Hindistan'da korkunç kaza! 3 tren birbirine girdi: 288 ölü, 900'den fazla yaralı

Hindistan'da iki yolcu ve bir yük treninin çarpışması sonucu meydana gelen katliam gibi kazada son belirlemelere göre 288 kişi öldü 900'den fazla kişi de yaralandı.