Emmanuel Macron'un meclisi feshetmesi sonrası Belçika'da şok istifa kararı!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde ülkesinde aşırı sağın açık farkla ilk sırada çıkması üzerine parlamentoyu feshetti ve erken genel seçim kararı aldı. Bu gelişme sonrası Belçika Başbakanı Alexander De Croo'da istifa edeceğini duyurdu.

Fransa'da Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi (RN) yüzde 31,50’lik oranla ve açık ara farkla ilk sırayı alırken, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisi Rönesans yüzde 15,2'lik oranla ikinci oldu.

ERKEN SEÇİM KARARI

Partisinin açık farkla yenilgiye uğramasının ardından açıklamalarda bulunan Macron, sonuçların "Avrupa'yı savunan partiler için iyi olmadığını" kabul etti ve 30 Haziran - 7 Temmuz tarihlerinde erken seçime gidileceğini duyurdu.

"Oylamayla, parlamenter geleceğimizin seçimini yeniden size vermeye karar verdim. O yüzden bu akşam Ulusal Meclisi feshediyorum.” diyen Macron, kabinesini bu gece yerel saat ile 22.00'de toplayacak.

İSTİFA EDECEĞİNİ DUYURDU

Avrupa Parlamentosu seçimleri sonrası peş peşe şoke eden kararlar geliyor. Fransa'da meclisin feshedilmesi sonrası Belçika'dan da istifa kararı geldi.

Avrupa Parlamentosu seçim sonuçları sonrası Belçika Başbakanı Alexander De Croo istifa edeceğini duyurdu.

''KAYBETTİĞİMİZİ KABUL ETMELİYIM''

Ülkenin federal meclisi ve bölge parlamentoları için oy kullanma işleminin tamamlanmasının ardından sayımlar başladı. İlk sonuçlara göre ağır bir yenilgi alan Başbakan Alexander De Croo yaptığı bir açıklama ile istifa edeceğini duyurdu. Partisinin seçimleri kaybettiğini kabul ettiğini söyleyen De Croo, "Bu akşam çok duygusal bir akşam. Kaybettiğimizi kabul etmeliyim. Yarın istifamı sunacağım'' ifadelerini kullandı.

Genel seçim sonuçlarına göre ülkede sol partilerin oy oranı azalırken Flaman kanadında sağ ve aşırı sağ partilerin ilk sıralarda gittiği görülüyor. Başbakan De Croo'nun partisinin federal hükümette veya Flaman kesiminde kurulacak hükümetlerde yer alması beklenmiyor.

Emmanuel Macron'un meclisi feshetmesi sonrası Belçika'da şok istifa kararı! ile ilgili etiketler Fransa Emmanuel Macron Belçika Avrupa Parlamentosu seçim