Emlakçılar bu yıl konutlara yüzde 60 zam bekliyor

İnşaat sektörü temsilcileri sürekli artan inşaat maliyetlerinin de etkisiyle artık orta sınıfın ev alamayacağını ifade ederken, emlakçılar 2022’de konut fiyatlarında yüzde 60 artış bekliyor.

Merkez Bankası’nın 2021 Kasım ayı Konut Fiyat Endeksi’ne göre konut fiyatları yıllık yüzde 50,5 artış gösterirken, emlak sektörü temsilcilerine göreyse bu artış yüzde 100’ü geçmiş durumda.

Buna karşılık inşaat sektörü temsilcileri konut üretim maliyetinin yıllık yüzde 200 arttığını dile getiriyor. Sektör temsilcileri müteahhitler için konut yapmanın zorlaştığını, birikimi olmayan vatandaşlar içinse sıfırdan konut almanın imkansız olduğunu vurguluyor.

Çimento ve demir zamlarının sektör sorunu olmaktan çıkıp bir kamuoyu sorunu olmaya başladığını söyleyen İnşaat Mühendisleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, “Artık alt sınıf ve orta sınıf ev alamaz. Fiyatlar sadece üst sınıfın alabileceği bir noktaya geldi. Bu maliyetlerle biz yapamayız onlar alamazlar. Ayrıca Türkiye’de altı milyon çürük yapı var, maliyet artışları kentsel dönüşümü de imkansız hale getirdiği için sorun vatandaşın can güvenliği sorunu haline geldi.” ifadelerini kullandı.

"SIFIRDAN KREDİ ÇEKİP ALMAK İMKANSIZ"

Cumhuriyet’ten Ali Can Polat’ın haberi uyarınca artan maliyetlere bir önlem alınmadığı takdirde konut almanın artık hayal bile olamayacağını söyleyen İnşaat Yüksek Mühendisi Hüseyin Arslan, “Şu anda bir eviniz yoksa yeni bir ev almayı unutun. Konut piyasasında zaten TL’den kaçan yatırımcılar ve evini yenilemek isteyenler hakim, bu fiyatlarla hiç evi olmayan birisinin sıfırdan kredi çekip alması imkansız.” değerlendirmesini yaptı.

Konut fiyatlarında 2022’de de en az yüzde 60’lık bir artış beklediğini söyleyen EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı ise, konuya ilişkin olarak “Türkiye barınma krizine doğru gidiyor. Mülk edinmek her geçen gün zorlaşacak ve kira rakamları da buna bağlı yükselecek. Daha kötüsü kiralık ev kavramı gittikçe azalacak ev bulmak zorlaşacak.” sözlerini aktardı.

Emlakçılar bu yıl konutlara yüzde 60 zam bekliyor ile ilgili etiketler konut zam kredi
GÜNÜN VİDEOSU

Hawaii'deki Kilauea Yanardağı'nda patlama! İşte o görüntüler

Hawaii'deki Kilauea Yanardağı'nda patlama meydana geldi. Faaliyete geçen yanardağ helikopter ile böyle görüntülendi...