Emir Mete'nin ölümüne sebep olan köpeğin sahibi tutuklandı!

Van'da 9 yaşındaki çocuğun ölümüyle sonuçlanan olayda köpeğin sahibi tutuklandı.

Van'da köpeğin saldırısı sonucu ağır yaralanan 9 yaşındaki Emir Mete Durna yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılmayarak hayatını kaybetmişti. Emir Mete'nin ölümü ardından ölümüne sebep olan Alman kurdu kırması köpeğin sahibi gözaltına alınarak tutuklandı. Sağlık İşleri Daire Başkanı Adil Allahverdi, köpeğin uyutulacağına yönelik iddialara cevap verdi. İşte detaylar..

9 yaşındaki Emir Mete'nin ölümü ardından tüm tepkiler, köpeği sokağa salarak çocuğun ölümüne sebep olan Alman kurdu kırması köpeğin sahibine çevrildi. Köpeği sahiplenip, daha sonra sokağa salan H.K., gözaltına alınıp, tutuklandı.

ARTIK BARINAKTA YAŞAYACAK

10 yaşındaki Emir Mete'nin ölümüne neden olan köpek ise belediye ekiplerince aynı gün olay yerinden alınıp, Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'ne getirildi.

71'i yasaklı ırk olmak üzere 450 köpek ile 100 kedinin bulunduğu barınakta, köpek bir kafeste tek başına tutuluyor.

Emir Mete'nin ölümüne sebep olan köpeğin sahibi tutuklandı!

Uzmanlarca durumu gözlemlenen köpek, bundan sonra yaşamını barınakta geçirecek.

Van Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Adil Allahverdi, 5 Ocak'ta köpeğin Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'ne getirildiğini belirterek, şunları söyledi:

Bu hayvan, İl Sağlık Müdürlüğü'nün bahçesinde küpesiz hayvan diye alınarak getirilmiş. 6 Ocak'ta da kısırlaştırma, aşı ve diğer sağlık kontrolleri veteriner hekimlerimiz tarafından yapılmış. Barınağımızda 20 gün kaldıktan sonra ise 25 Ocak itibarıyla vatandaşın talebi üzerine belgeli olarak sahiplendirilmiş. Maalesef bu vatandaşımızın, hayvanı dışarıya salması sonucunda bu vahim olay gerçekleşmiş. Ailesine ve tüm Van halkına başsağlığı diliyoruz. Bu köpek, resmi yasal belgesi bulunan sahipli bir hayvan.

''SAHİPLENDİRİLMEYECEK''

Sahipsiz hayvanlara ilişkin mücadele ettiklerini anlatan Allahverdi, şöyle devam etti:

Şu anda kent merkezi ve ilçelerinde ekiplerimiz 7 gün 24 saat çalışıyor. Sahipsiz hayvanların vatandaşlarımıza zarar vermemesi için mücadele ederken, mama dağıtımlarımız da devam ediyor. Bizim barınağımızda her gün yaşanan sirkülasyon ise devam ediyor. Şu anda 450 köpek ve 100 civarında kedi bulunuyor. Bu sayılar her gün değişebiliyor. Kısırlaştırması yapılan hayvanlara mikroçip takıldıktan sonra doğal yaşam alanlarına bırakılıyor. Bu köpek de yasaklı ırk köpekler gibi bundan sonra merkezimizde denetimlerimiz ve kontrolümüz altında tutulacak ve sahiplendirilmeyecek.

Allahverdi, köpeğin uyutulacağına yönelik iddialara da cevap vererek şu ifadeleri kullandı.

"Köpek merkezimizde şu anda. Köpeğin uyutulması ya da sahiplendirilmesi söz konusu değil. Yanlış algı yaratılmaya çalışıldı. Günlük beslenmesi ve bakımı yapılıyor. 71 yasaklı ırk denilen pitbull ve benzeri köpek cadde ve sokaklarda toplatılıp merkeze getirildi. Bu hayvanlar için özel yaşam alanları oluşturduk. Bu köpeklerin diğer köpeklerle yaşama şansı yok. Dolayısıyla kısırlaştırıldıktan sonra saldırganlık hissi olan hiçbir köpek rehabilite edilmedikçe sokağa bırakılmıyor."

Emir Mete'nin ölümüne sebep olan köpeğin sahibi tutuklandı! ile ilgili etiketler Van Köpek saldırısı
GÜNÜN VİDEOSU

Gazeteci Özlem Gürses: CHP Genel Merkezi'nde çok kişi ağladı

Muhalif gazeteci Özlem Gürses, Kılıçdaroğlu'nun bir kez daha mağlup olmasından sonra CHP Genel Merkezi'nde birçok insanın ağladığını söyledi.