Emine Erdoğan BM Dünya Şehirler Günü programında duyurdu: Sıfır Atık Vakfı kuruldu!

BM-Habitat tarafından her yıl farklı bir kentte kutlanan 31 Ekim Dünya Şehirler Günü kapsamında İstanbul'da düzenlenen programda konuşan Emine Erdoğan, sıfır atık projesi ile edinilen kazanımları, her düzeyde güçlendirmek amacıyla, bir Sıfır Atık Vakfı kurulduğunu duyurdu. Emine Erdoğan'ın başkanlığını yürüttüğü Birleşmiş Milletler (BM) Sıfır Atık Danışma Kurulu'nun üyeleri ilk yüz yüze toplantıları için yarın İstanbul'da bir araya gelecek.

2023 Dünya Şehirler Günü programı, Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve bu yıl ilk kez bir ilçe belediyesinin ev sahipliğinde Üsküdar'da düzenleniyor.

"Herkes için sürdürülebilir kentsel geleceğin finansmanı" temasıyla düzenlenen 2023 Dünya Şehirler Günü programına Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki de katıldı.

Açılışta açıklamalarda bulunan Emine Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"SOMUT KARARLAR ALMA VAKTİ"

7 Ekim'den bu yana İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği acımasız saldırılarda hayatını kaybeden Filistinlilere başsağlığı diliyorum. Kadın çocuk yaşlı genç ayırt etmeksizin dünyanın gözü önünde bir kıyım gerçekleştiriliyor. Sadece insanlar hayatını kaybetmiyor, insanlığın ortak umudu da pervasızca yok ediliyor.

Dünyanın gözü önünde bir kıyım yapılıyor. Nefret, savaş ve düşmanlığı yayıldığı günlerde Gazze'deki saldırılar vicdanlarımızda yaralar açıyor

'HIZLI KENTLEŞME KRİZİ BERABERİNDE GETİRİYOR'

Şehir ve insan bir bütün olarak yer bulur. İnsan şehri inşa ederken taşın toprağın arasında kendisini inşa eder. Şehirlerin önemi farklı boyuta ulaştı. Hızlı kentleşme bir çok krizi de beraberinde getiriyor. İklim krizi ve beraberinde getirdiği sorunlara karşı elimizde büyük bir güç var, şu an. Artık şimdiye odaklanmak gerekiyor. Şimdi somut kararlar alma vakti. Seslerimizi ortak evimiz dünya için birleştirme vakti. Hızlı kentleşme krizi beraberinde getiriyor.

SIFIR ATIK VAKFI MÜJDESİ

Sıfır Atık Projesi küresel hareket haline geldi. Sizleri Sıfır Atık hareketine desteğe davet ediyorum.

Sıfır atık projesi ile edinilen kazanımları, her düzeyde güçlendirmek amacıyla, bir sıfır atık vakfı kuruldu.

Önümüzdeki seneyi Sıfır Atık yılı ilan etmek için çalışıyoruz. Küresel Sıfır Atık Fonu için çalışmaya başlayacağız.

Emine Erdoğan BM Dünya Şehirler Günü programında duyurdu: Sıfır Atık Vakfı kuruldu! ile ilgili etiketler Emine Erdoğan Birleşmiş Milletler
GÜNÜN VİDEOSU

Giresun'da fırtına etkisiyle deniz taştı! Mini tsunami dehşeti kamerada...

Giresun'da etkili olan fırtına nedeniyle deniz taştı. Mini tsunami yaşanan Tirebolu ilçesinde o anlar saniye saniye kameralara kaydedildi.