Elon Musk'ın tartışmalı beyin çipi için insan deneyleri başlıyor!

Elon Musk'ın beyin çipi üreten girişimi Neuralink, geçtiğimiz yıl maymunlar üzerinde yaptığı deneylerinde, felçli veya diğer rahatsızlıklara sahip hayvanların hareketlerini kontrol etmeyi başardığını göstermişti. Neuralink şimdi ise ilk insan deneyine hazırlanıyor. Şirket, hasta alımına başlamak için bir inceleme kurulundan onay aldı.

SpaceX ve Tesla Motors şirketlerinin kurucusu Elon Musk'ın beyin çipi girişimi Neuralink, ilk insan deneylerine başlamak için onay aldı. Şirket, felçli hastalar üzerinde beyin implantının klinik deneylerini başlatacak.

Neuralink'ten yapılan açıklamada, şirketin omurilik yaralanmaları nedeniyle felç geçiren hastalarda implantı test etmek için hastalar aradığı belirtildi. Deneylerin yaklaşık 6 yıl sürmesi planlanıyor.

Neuralink, beyin çiplerinin felçli hastaların hareketlerini kontrol etmesine yardımcı olabileceğini umuyor. Şirket, daha önce maymunlar üzerinde yaptığı deneylerde, çiplerin hayvanların hareketlerini kontrol etmeyi başardığını göstermişti.

Elon Musk'ın tartışmalı beyin çipi için insan deneyleri başlıyor!

Uzmanlar, Neuralink'in beyin implantlarının güvenli ve etkili olduğunu kanıtlamanın zor olabileceğini belirtiyor. Ancak şirket, bu teknolojinin felç ve diğer nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde devrim yaratabileceğini düşünüyor.

İşte Neuralink'in insan deneyleri hakkında bilmeniz gerekenler:

- Deneyler, omurilik yaralanmaları nedeniyle felç geçiren hastalarda yapılacak.
- Deneyler, yaklaşık 6 yıl sürecek.
- Deneylerin nerede yapılacağı ve kaç katılımcıyı içereceği henüz açıklanmadı.
- Beyin implantının güvenli ve etkili olduğunu kanıtlamak zor olabilir.

Neuralink'in beyin implantları, felç ve diğer nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde devrim yaratabilecek bir potansiyele sahip. Ancak bu teknolojinin güvenli ve etkili olduğunu kanıtlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.  Girişimin ticari kullanım için onay almasının 10 yıldan fazla sürebileceğini belirtiyor.

Elon Musk'ın tartışmalı beyin çipi için insan deneyleri başlıyor! ile ilgili etiketler Elon Musk
GÜNÜN VİDEOSU

Akaryakıt alırken bir anda alev aldı! Nedeni ise herkesi şoke etti...

Erzincan'da bir otomobil, istasyonda akaryakıt dolumu esnasında bir anda alevler içinde kaldı. Korku dolu anlar güvenlik kameralarına yansıdı. Yangının çıkış sebebi ise oldukça şaşırtıcıydı.