Elektrikli otomobilde düşük ÖTV’ye tabi matrah güncellendi

Geçtiğimiz ekim ayında seri üretim bandına inen yerli otomobil Togg'un yollara çıkmasına az bir süre kala dikkat çeken bir karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Elektrikli otomobilde düşük ÖTV’ye tabi matrah 700 bin liradan 1.25 milyona çıkarıldı. İşte detaylar...

Geçtiğimiz ay ön sipariş süreci başlayan Togg'un bu ay sonuna kadar yollarda olması bekleniyor. Yerli otomobilin yollara çıkmasına az bir süre kala elektrikli otolarda dikkat çeken bir düzenleme geldi.

Elektrikli otomobilde düşük ÖTV’ye tabi matrah güncellendi

Elektrik motorlu otomobillerin tabi oldukları ÖTV oranına ilişkin matrah yeniden belirlendi. Bu kapsamda motor gücü 160 kW’nın altında olup yüzde 10 ÖTV’ye tabi olan elektrik motorlu araçlar için 700 bin lira olan matrah 1 milyon 250 bin liraya yükseltildi.

 Elektrikli otomobilde düşük ÖTV’ye tabi matrah güncellendi - Resim : 2
 
 

KARAR RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Motor gücü 160 kW üstü olan araçlarda yüzde 50 ÖTV’ye tabi araçlarda ise 750 bin lira olan matrah 1 milyon 350 bin liraya çıkarıldı.

4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli II sayılı listede değişiklik yapan Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Elektrikli otomobilde düşük ÖTV’ye tabi matrah güncellendi ile ilgili etiketler ekonomi TOGG Otomobil Matrah düzenlemesi