Elazığlılara önemli uyarı: 1 saat dışarıda kalın!

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 4,9 ve 3,8 büyüklüğünde depremler meydana geldi. Depremler, çevre illerden de hissedilirken, uzmanlar konu ile ilgili uyarılarda bulundu.

Elazığ’daki depremin ardından uzmanlardan ilk açıklamalar da geldi.

‘4'ÜN ÜZERİNDE BİR DEPREM OLDUĞU ZAMAN 1 SAAT DIŞARIDA KALIN’

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Şükrü Ersoy:

"Birkaç yıl önce bu bölgede yine depremler olmuştu. Yakınında Doğu Anadolu fayı var. Burada yine büyük depremler oluşturabilecek yerler var Elazığ çevresinde. Zaten Hazar Gölü'nün oradan da geçiyor. Bu depremler normal. Çünkü kırılmamış pek çok bölge var. Dolayısıyla bunlar çok olağan, beklenmedik depremler değil.

Depremlerin sonrası gelmez diyemeyiz. Gelecek büyük depremleri önceden söyleyemiyoruz. Herhangi bir evin yıkılacağını düşünmüyoruz ama herkes hissetmiştir. Herkes sokaklardadır şu an.

Ben hep şunu tavsiye ederim. 4'ün üzerinde bir deprem olduğu zaman 1 saat dışarıda kalmalarını tavsiye ederim. Daha büyüğü gelecekse sokakta olmaları tavsiyesinde bulunurum. Ancak büyük deprem gelir demek mümkün değil."

Elazığlılara önemli uyarı: 1 saat dışarıda kalın!

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Barış:

"Burası biliyorsunuz bu faylar yüz yıllardır depremler üretiyor. Biz hep yıllardır aynı şeyi söylüyoruz. Türkiye bir deprem ülkesi, bu depremler olacak. Daha büyük deprem olacak demek için oraya özgü çalışmalar yapılması lazım. Sivrice bölgesi daha önce deprem yaratmış bölgeler. Ve genellikle Türkiye'de olan öncü deprem etkisi gösterip de büyük deprem bir iki tane örnek var.

Biz depremleri çabucak unutuyoruz. Aslında yapmamız gereken, depremlerin ne zaman, ne kadar büyük olacağı değil. Bizim depreme hazırlık için bazı önlemleri, evimizde, iş yerimizde, okullarda almamız gerekiyor. Bizim bunları konuşmamız lazım. Çünkü bu önlemler insanlarımızın canını kurtaracak."

Elazığlılara önemli uyarı: 1 saat dışarıda kalın! ile ilgili etiketler Elazığ deprem Uyarı 1 saat
GÜNÜN VİDEOSU

Seçim gününü kana bulayacaklardı! MİT ve Emniyet'ten DEAŞ operasyonu: Teröristler yakalandı...

28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde eylem hazırlığında oldukları tespit edilen 6 DEAŞ Terör Örgütü üyesi MİT ve Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin operasyonuyla yakalandı.