Ekvator Ginesi ordusu, Fransız askerlerini gözaltına aldı!

Ekvator Ginesi’nde bulunan Bata Havalimanı'na helikopterlerine yakıt ikmali için iniş yapan 6 Fransız askeri gözaltına alındı.

Fransız ordusu Ekvator Ginesi'nin en büyük şehirlerinden Bata’da bulunan Bata Havalimanı'na yakıt ikmali için dün iniş yapan Fransız ordusuna ait helikopterde bulunan 6 Fransız askerinin gözaltına alındığı bildirildi.

Ekvator Ginesi basınında yer alan haberlerde, helikopterin izinsiz iniş yaptığı ve gözaltına alınan Fransız askerlerinin Bata'daki bir polis karakolunda sorguya çekildiği aktarıldı.

CASUSLUK İHTİMALİ ÜZERİNDE DURULUYOR

Haberlerde, "Ulusal yetkililer, bu askeri olayın bir Paris casusluğu ve provokasyonu operasyonu olduğu ihtimalini göz önünde bulunduruyor" ifadeleri kullanıldı.

Ekvator Ginesi Devlet Başkanı Teodoro Obiang Nguema Mbasogo'nun oğlu Mangue sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, bir "keşif helikopterinin" Ekvator Ginesi'nin hava sahasını ihlal ettikten sonra izinsiz indiğini belirterek, "Bu, Fransa'nın Ekvator Ginesi Cumhuriyeti'ni istikrarsızlaştırma niyetini bir kez daha gösteriyor" dedi.

FRANSIZ ASKERLERİ SİLAHSIZDI, CASUSLUK YOK

Fransa ordu sözcüsü Albay Pascal Ianni yaptığı açıklamada ise, dün söz konusu askeri helikopterin Bata Havalimanı’na yakıt ikmali için iniş yaptığını ve askerlerin silahsız olduğunu belirtti.

Ianni, helikopterin Kamerun'un Douala kentinden Gabon’un başkenti Libreville'deki bir Fransız askeri üssüne gittiğini ifade ederek, herhangi bir casusluk olayı olmadığını belirtti.

KONTROL KULESİ FRANSIZLARA PEK İNİŞ İZNİ VERMİYOR

Albay Ianni, "Bata'da düzenli olarak duruyoruz ama Bata Havalimanı'yla da düzenli olarak koordinasyon sorunu yaşıyoruz. Kontrol kulesi pek iniş izni vermiyor" ifadelerini kullandı. Yerel yetkililerle müzakere aşamasında olduklarını belirten Albay Ianni, "Bilgimiz olan bir olayla karşı karşıyayız. Helikopteri ve mürettebatı ellerinde tutuyorlar" dedi.

Bata'da el koyulan helikopterin silahsız ve genel maksat helikopteri olduğu öğrenildi.

Ekvator Ginesi ordusu, Fransız askerlerini gözaltına aldı! ile ilgili etiketler Fransa helikopter asker Gözaltı Casus ekvator ginesi gine
GÜNÜN VİDEOSU

Azerbaycanlı TV spikerinin Kılıçdaroğlu yorumu gündem oldu: Bay Bay Kemal, vay vay Kemal oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşısında bir düzine yenilgi alan Kılıçdaroğlu'nun durumuna Azerbaycanlı TV spikerinin yorumu gündem oldu. Azerbaycanlı TV spikeri, "Önce Bay Kemal, sonra Bay Bay Kemal, nihayetinde ise vay vay Kemal" dedi.