Dünyayı ayağa kaldıran görüntüler! 5 polisin döverek öldürdüğü Tyre Nichols için halk sokaklara döküldü...

ABD'de polisler tarafından feci şekilde dövülerek öldürülen Tyre Nichols’un darp edildiği anların görüntüleri paylaşıldı. Görüntülerde "Ben hiçbir şey yapmadım. Sadece eve gitmeye çalışıyorum" diyen Nichols’un dövüldüğü anlarda 'Anne, anne' feryatları izleyenleri kahretti. Görüntüler sonrası birçok şehirde göstericiler sokaklara döküldü.

ABD’nin Tennessee eyaletine bağlı Memphis şehrinde 29 yaşındaki siyahi Tyre Nichols’un 7 Ocak'ta polis tarafından "dikkatsiz araç kullandığı” gerekçesiyle durdurulup feci şekilde dövüldüğü anların görüntüleri yayınlandı.

Yayınlanan ilk görüntüye göre polislerden birinin ilk olarak Nichols'un aracına yaklaşarak durduğu ve silahını çekerek arabadan indiği görülüyor. Diğer polis ise Nichols'a küfrederek aracından inmesini söylüyor. Polisler Nichols'u araçtan çıkarırken, bir polisin “yere yat” dediği duyuluyor.

Dünyayı ayağa kaldıran görüntüler! 5 polisin döverek öldürdüğü Tyre Nichols için halk sokaklara döküldü...

"HİÇBİR ŞEY YAPMADIM, SADECE EVE GİTMEYE ÇALIŞIYORUM"

Nichols ise, "Ben hiçbir şey yapmadım. Sadece eve gitmeye çalışıyorum. Tamam, yerdeyim" şeklinde yanıt veriyor. Polisin siyahi gence uzanması için tehditte bulunup küfrederek, “Ben kırmadan ellerini arkana koy” dediği duyuluyor. Nichols'un ise “Siz şu anda çok şey yapıyorsunuz. Yerdeyim” diyerek çaresiz kaldığı görülüyor.

Bu sırada boğuşma başlarken, Nichols’un kaçtığı, polisin şok tabancası kullandığı ve kovalamacanın başladığı görülüyor. 7 dakika sonra diğer polisler telsizden Nichols'u gördüklerini söylüyor ve siyahi genci yaya olarak takip etmeye başlıyor. Daha sonra yakalanan gencin üzerinde 2 polisin olduğu görülürken, Nichols’un konuşmaya çalıştığı, polislerden birinin "kapa çeneni" dediği duyuluyor.

Dünyayı ayağa kaldıran görüntüler! 5 polisin döverek öldürdüğü Tyre Nichols için halk sokaklara döküldü... - Resim : 2

"ANNE ANNE' DİYE FERYAT ETTİ

Siyahi genç 5 polisin şiddetine maruz kalırken, birinin Nichols'a “Seni copla döveceğim. Bana lanet olası ellerini ver” dediği duyuluyor. İki polisin yerdeyken Nichols'a feci şekilde vurduğu kameraya yansırken, siyahi gencin defalarca kez  “Anne, anne ” diye bağırdığı görülüyor. Polisin hiçbir şekilde direnmeyen Tire Nichols'a acımasızca en az 9 kez vurduğu görülüyor.

Dünyayı ayağa kaldıran görüntüler! 5 polisin döverek öldürdüğü Tyre Nichols için halk sokaklara döküldü... - Resim : 3

KALDIRILDIĞI HASTANEDE HAYATINI KAYBETTİ

Dakikalarca şiddete maruz kalan gencin bir süre sonra kendinden geçtiği kameraya yansıyor. Olay yerine iki sağlık personeli gelirken, bir kişinin “Ambulansın gelmesi biraz uzun sürecek” dediği duyuluyor. Sağlık görevlilerinin yerel saatle 20.41'de gelmesinin ardından ambulans ise 21.02'de kameranın görüş alanına giriyor. Dakikalarca dövülen siyahi genç 21 dakika ambulans bekliyor. Polisin dakikalarca dövdüğü siyahi genç, kaldırıldığı hastanede 3 gün sonra hayatını kaybediyor.

Dünyayı ayağa kaldıran görüntüler! 5 polisin döverek öldürdüğü Tyre Nichols için halk sokaklara döküldü... - Resim : 4

HALK SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Olaya ilişkin görüntülerin ilk kez kamuoyu ile paylaşılmasının ardından halk, polis şiddetine karşı sokağa çıktı.

Dünyayı ayağa kaldıran görüntüler! 5 polisin döverek öldürdüğü Tyre Nichols için halk sokaklara döküldü... - Resim : 5

POLİS ARACINA SALDIRI

Siyahi nüfusun çoğunlukta olduğu Memphis'te protestocular, polis şiddetine son verilmesi çağrısında bulundu. “Tyre için Adalet” yazılı pankart taşıyan protestocular, ana otoyollardan biri olan I-55 köprüsündeki her iki şeridi de trafiğe kapattı. Boston, Atlanta, Sacramento, Washington DC ve New York da aynı protestolara sahne oldu. New York’taki ünlü Times Meydanındaki bir gösterici üzerine çıktığı polis aracının camlarını tekmeleyerek kırdı. New York Polis Departmanından yapılan açıklamaya göre 3 kişi polis aracına zarar vermekten gözaltına alındı.

Dünyayı ayağa kaldıran görüntüler! 5 polisin döverek öldürdüğü Tyre Nichols için halk sokaklara döküldü... - Resim : 6

BİDEN'DAN SÜKUNET ÇAĞRISI

Polislerin Nichols’u acımasızca dövdüğü görüntülerin yayınlamasının ardından ülkede geniş çaplı protestolar gerçekleştirilmesini beklenirken, ABD Başkanı Joe Biden sükunet çağrısında bulundu. Biden yaptığı yazılı açıklamada, “Birçok kişi gibi ben de Tyre Nichols'un ölümüyle sonuçlanan şiddetin korkunç videosunu görünce öfkelendim ve derinden acı hissettim. Bu, siyahi Amerikalıların her gün yaşadıkları derin korku ve travmanın bir başka acı verici hatırlatıcısıdır. Kalbim, Tyre Nichols'un ailesi, Memphis'teki ve ülkenin dört bir yanındaki bu son derece acı verici kaybın yasını tutan Amerikalılarla birlikte. Bu akşam yayınlanan görüntüler insanları haklı olarak öfkelendirecek. Adalet arayanlar şiddete ve yıkıma başvurmamalıdır. Şiddet asla kabul edilemez, yasa dışı ve yıkıcıdır. Barışçıl protesto çağrısında Nichols'un ailesine katılıyorum” ifadelerini kullandı.

Dünyayı ayağa kaldıran görüntüler! 5 polisin döverek öldürdüğü Tyre Nichols için halk sokaklara döküldü... - Resim : 7

ABD Başkanı Kamala Harris de polis şiddetine yönelik yaptığı yazılı açıklamada, “Tyre Nichols ailesinin yanına gitmeliydi. ABD bir kez daha korumaya ve hizmet etmeye ant içmiş kişiler tarafından vahşice birbirinde koparılan bir çocuk ve babanın yasını tutuyor. Bu gece yayınlanan görüntüler hafızalarımıza sonsuza dek kazınacak ve hiçbir zaman tam olarak kapanmayacak yaralar açacaktır. ABD’de polisin görevi kötüye kullanması ve aşırı güç kullanması sorunu artık sona ermeli. Hesap verebilirlik ve şeffaflık çağrısında Başkan Biden'a katılıyorum. Halkımızda korku değil, güven inşa etmeliyiz. Kongre acilen hareket etmeli ve George Floyd yasasını geçirmelidir. Adalet sistemimizin adının hakkını vermesini sağlamalıyız” ifadelerine yer verdi.

Dünyayı ayağa kaldıran görüntüler! 5 polisin döverek öldürdüğü Tyre Nichols için halk sokaklara döküldü... - Resim : 8

OLAYLA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Öte yandan, ABD Adalet Bakanlığı ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) olayla ilgili soruşturma başlatırken, polis memurları Demetrius Haley, Desmond Mills Jr, Emmitt Martin III ve Justin Smith'in görevlerine son verildi.

Dünyayı ayağa kaldıran görüntüler! 5 polisin döverek öldürdüğü Tyre Nichols için halk sokaklara döküldü... ile ilgili etiketler ABD