Dünya Bankası eşcinsellik karşıtı yasa çıkaran Uganda'ya parayı kesti

Dünya Bankası, Uganda'nın bu yılın başlarında eşcinsellik karşıtı bir yasa çıkaran Uganda'ya yeni kredi verilmeyeceğini duyurdu. İşte detaylar...

İbrahim Açar
İbrahim Açar

Açıklamada, "Ek tedbirlerin etkinliği test edilene kadar Uganda'ya yönelik yeni bir kamu finansmanı İcra Direktörleri Kurulumuza sunulmayacaktır." ifadeleri kullanıldı.

Dünya Bankası eşcinsellik karşıtı yasa çıkaran Uganda'ya parayı kesti

Dünya Bankası, yasanın mayıs ayında yürürlüğe girmesinin ardından Uganda'ya bir ekip göndermiş ve projelerin bankanın çevresel ve sosyal standartlarıyla uyumlu olmasını sağlamak için ek tedbirlerin gerekli olduğunu tespit etmişti.

Açıklamada, "Amacımız, finanse ettiğimiz projelerde azınlıkları ayrımcılık ve dışlanmaya karşı korumaktır. Bu tedbirler şu anda yetkililerle görüşülmektedir." denildi. 

Doğu Afrika ülkesi Uganda'da bazı eşcinsel eylemler için ölüm cezası öngören yasa, mayıs ayında yürürlüğe girdi. 

Yasa, ülke içerisinden yaygın bir destek görüyor. Ugandalı yetkililer, Dünya Bankası gibi ortaklarının yasa nedeniyle kaynaklarını geri çekebileceği endişelerine meydan okuyor. 
Dünya Bankası açıklamasında son karara rağmen "İstisnasız tüm Ugandalıların yoksulluktan kurtulmalarına, hayati hizmetlere erişmelerine ve yaşamlarını iyileştirmelerine yardımcı olmaya kararlı" olunduğu kaydetti. 

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi, Uganda'da geçen yasanın "acımasız ve ayrımcı" olduğu açıklaması yaptı ve yasayı LGBTQ+ bireyler için "sistematik hak ihlalleri içeren bir reçete" olarak tanımladı.

Dünya Bankası eşcinsellik karşıtı yasa çıkaran Uganda'ya parayı kesti ile ilgili etiketler ekonomi LGBT Dünya Bankası Uganda
GÜNÜN VİDEOSU

135 zehir taciri yakalandı! Bakan Yerlikaya nefes kesen operasyon anlarını paylaştı!

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Bursa İl Emniyet Müdürlüğü, Mustafakemalpaşa ilçesi ile Balıkesir'de eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyondan görüntüler paylaşarak 135 zehir tacirinin gözaltına alındığını ve çok sayıda uyuşturucu madde ele geçirildiğini duyurdu.