DSÖ'den flaş rapor: 18 milyon sağlık çalışanı açığı olacak

Koronavirüs salgınının en büyük kahramanları olan sağlık çalışanlarının durumu ortaya çıkan son araştırmalarda gözler önüne serildi. Sağlık çalışanlarının depresyon ve akıl sağlığı sorunları yaşadıklarının altı çizilirken, Dünya Sağlık Örgütü ise özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde 18 milyon sağlık çalışanı açığı olabileceğine dikkat çekti.

Amerikan Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri’nin (CDC), eski direktörü ve Project Hope'un şu anki Baş Sağlık Sorumlusu Dr. Tom Kenyon, dünyanın dört bir yanındaki sağlık çalışanlarının pandeminin ortasında kötüleşen tedavi koşulları nedeniyle endişe ve depresyon gibi akıl sağlığı sorunlarıyla mücadele ettiğini açıkladı.

Bununla birlikte, Project Hope, pandeminin ön saflarında yer alan kişilerin olumsuz zihinsel sağlık sorunlarına yol açabilecek baskıları aşmalarına yardımcı olmak için geçen yaz Endonezya, Dominik Cumhuriyeti ve Filipinler'de sağlık çalışanları için Ruh Sağlığı ve Dayanıklılık Eğitimleri başlattı.

KÜRESEL AŞI EKSİKLİĞİ SORUNU DAHA DA KÖTÜLEŞTİRDİ

NTV'de yer alan habere göre, Kenyon, giderek daha fazla insan aşılandıkça, ABD'deki doktorlar ve diğer sağlık personelinin yükü hafiflerken, gelişmekte olan ülkelerdeki aşı eksikliğinin pandemiyi uzattığını ve bu ülkelerdeki sağlık çalışanlarının ruh sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi.

Kenyon, "Dünyanın geri kalanının aşı olacağını yakın zamanda düşünmüyoruz. Şu anda iki tür dünya var: açılmaya ve 'normalleşmeye' hazırlanan bir dünya ve düşük gelirli ülkelerde oluşan diğer dünya ve bu durum kimsenin umrunda değil.Yıl sonuna kadar küresel nüfusun yüzde 10’unu aşılayabilirsek şanslıyız” dedi.

DÜNYANIN YÜZDE 12,5'İNE YETECEK KADAR AŞI DAĞITILDI

Diğer taraftan, şimdiye kadar dünya genelinde küresel nüfusun yüzde 12,5'ine yetecek kadar aşı dozu dağıtıldı. Ancak Bloomberg'in aşı takip indeksine göre, bunların büyük bir kısmı, nüfusun düşük gelirli ülkelere göre 30 kat daha hızlı aşılandığı zengin ülkelerde bulunuyor. ABD'de nüfusun yüzde 46'sından fazlası tam aşılıyken, 1 Haziran itibariyle Filipinler'de nüfusun sadece yüzde 2,4'ü aşılandı.

.Kenyon, insanları aşılamanın sağlık çalışanlarının kendi sağlıkları ve aileleri için oluşturdukları riskler konusundaki endişelerini azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda maruz kaldıkları vaka yükünü ve morbiditeyi (belirli bir nüfusta belirli bir zaman dilimi içerisinde hastalığa tutulanların sayısının sağlıklı kalmış nüfusa oranı) de azaltacağını açıkladı.

Kenyon, "Covid-19’u bu kadar farklı kılan şey, evdeki hayatınızın yanı sıra işyerinizdeki ve hastane dışındaki hayatınızı da etkilemesi. Ayrıca tüm bu hastalığı eve götürmek ve aşı olmamak da bir sorun Çalıştığımız ülkeler henüz aşılanmadı” dedi.

"18 MİLYON SAĞLIK ÇALIŞANI AÇIĞI OLACAK"

Öte yandan, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), küresel olarak 2030 yılına kadar, çoğunlukla düşük ve düşük orta gelirli ülkelerde 18 milyon sağlık çalışanı açığı olabileceğini tahmin ediyor. Salgın şimdiden sağlık çalışanlarını zorladı. ABD'deki son araştırmalar, ön saflardaki sağlık çalışanlarının yüzde 20 ila yüzde 30'unun mesleği bırakmayı düşündüklerini gösteriyor ve İngiliz Tabipler Birliği tarafından hazırlanan bir rapor, İngiltere’deki binlerce doktorun mesleği bırakmayı planladığını ortaya koydu.

Kenyon, “Çok yoğun çalışıyorlar ve desteklenmiyorlar ve kimsenin onları umursadığını hissetmiyorlar. Sadece hafife alındıklarını hissediyorlar. Ancak, sağlık çalışanlarının bu kadar kritik bir durumda mesleklerini bırakmayı düşünmesi oldukça korkutucu" dedi.

DSÖ'den flaş rapor: 18 milyon sağlık çalışanı açığı olacak ile ilgili etiketler Dünya Sağlık Örgütü doktor sağlık çalışanı depresyon
GÜNÜN VİDEOSU

Azerbaycanlı TV spikerinin Kılıçdaroğlu yorumu gündem oldu: Bay Bay Kemal, vay vay Kemal oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşısında bir düzine yenilgi alan Kılıçdaroğlu'nun durumuna Azerbaycanlı TV spikerinin yorumu gündem oldu. Azerbaycanlı TV spikeri, "Önce Bay Kemal, sonra Bay Bay Kemal, nihayetinde ise vay vay Kemal" dedi.