Dronlara özel hava otobanları geliyor! Şehir içi ve şehirler arası hava koridoru oluşturulacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu dronlara özele hava otobanları geleceğini duyurdu. Bakan Uraloğlu, "Dronlar için de şehir içi ve şehirler arası hava koridoru oluşturacağız"dedi. İşte detaylar...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu dronlara özele hava otobanları geleceğini duyurdu.

Dronlara özel hava otobanları geliyor! Şehir içi ve şehirler arası hava koridoru oluşturulacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, otonom dron koridoru için çalışmaları başlattıklarını açıkladı.

Oluşturulacak güzergahın Avrupa'nın sayılı otonom dron koridoru olacağını belirten Uraloğlu, "Birçok ülke havayollarına sonradan katılan amatör İHA ve dronlar konusunda yeni düzenlemeler hazırlamaya başladı. Biz ise yerli ve milli teknolojilerle Avrupa'nın sayılı otonom dron koridorunu hayata geçirerek İHA ve dronların uygunsuz uçuşlarının önüne geçmekle kalmayacağız, takip ve trafik yönetim sistemini de getireceğiz. Bu sayede hava araçlarının belirlenen güzergahların dışına çıkmasını engelleyeceğiz" dedi.

Uraloğlu, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün İnsansız Hava Aracı (İHA) ve dronlara özel bir hava koridoru oluşturmak için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Bakan Uraloğlu, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne kayıtlı toplam 1 Milyon 521 bin 615 lisanslı İHA pilotu ve 65 bin 859 insansız hava aracı için, bakanlık olarak temel hedeflerinin ulaşımın her modunda güvenli ulaşımı sağlamak olduğunu belirterek, "Karada araçlar, havada uçaklar ve denizde gemiler için nasıl belirli güzergahlar ve yollar oluşturuyorsak, dünyada ve ülkemizde son zamanlarda kullanımı oldukça artan İHA ve dronlar için de şehir içi ve şehirler arası uçuşlarda belirlenecek koordinatlar çerçevesinde gidip gelmesini sağlayacak hava koridorları ve güzergahlar oluşturacağız. Bu sayede uygunsuz uçuşların önüne geçerek dronlar için güvenli hava sahasını oluşturacağız." açıklamasında bulundu.

 
 
Dronlara özel hava otobanları geliyor! Şehir içi ve şehirler arası hava koridoru oluşturulacak ile ilgili etiketler Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Abdulkadir Uraloğlu