Dolar/TL'de sınırlı hareket Dolar/TL, 18,63 seviyelerindeki yatay seyrini sürdürüyor

İstanbul serbest piyasada dolar 18,6180 liradan, euro 19,3860 liradan güne başladı. Dün, doların satış fiyatı 18,6250 lira, euronun satış fiyatı ise 19,4030 lira olmuştu. İşte detaylar...

İbrahim Acar
İbrahim Acar

Dolar/TL, yeni güne yatay başlamasının ardından saat 10.40 itibarıyla önceki kapanışın hemen üzerinde 18,6310'dan işlem görüyor. Aynı dakikalarda euro/TL yüzde 0,1 artışla 19,4180'den, sterlin/TL yüzde 0,1 azalışla 22,5780'den satılıyor.

Dolar/TL'de sınırlı hareket Dolar/TL, 18,63 seviyelerindeki yatay seyrini sürdürüyor

Dolar endeksi, şu sıralarda önceki kapanışın yüzde 0,2 altında 105,9 seviyesinde bulunurken, euro/dolar paritesi ise yatay seyirle 1,0410'dan işlem görüyor.

İnfo Yatırım forex bülteninde, "TL kanadında haftanın en önemli gelişmesi TCMB’nin para politikası kurulu toplantısıydı. Dün gerçekleşen toplantı sonrasında banka beklentilere paralel olarak politika faizini 1.5 puan indirdi ve böylelikle yüzde 9 seviyesine çekmiş oldu. Karar metnine bakıldığında faiz indirim döngüsünün sonlandırılmasına karar verildiği, mevcut politika faizinin yeterli düzeyde olduğu ve bankanın parasal aktarımı destekleyecek ek tedbirlerin alınacağı, uygulanacak politikaların 2023 para-kur metninde yayımlanacağı belirtildi. Böylelikle TCMB 2 yıl sonra politika faizini tek haneye indirirken, indirim döngüsünü de yaptığı açıklama ile bitirmiş oldu. Diğer yandan TÜİK’in açıklamasına göre mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi kasımda aylık bazda hizmet sektöründe yüzde 1 azaldı; perakende ticaret sektörüne baktığımızda ise yüzde 2.1; inşaat sektöründe ise yüzde 1.2 yükseliş yaşandı. Haftanın son işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 18.65 – 18.75 – 18.85 seviyeleri direnç noktaları olarak; 18.45 – 18.32 – 18.15 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir." diye belirtiliyor.

Gedik Yatırım günlük bülteninde, "Dün TCMB Para Politikası Kurulu, piyasa beklentileri dahilinden politika faizini 150 baz puan indirerek %10,5’den %9,00 düzeyine çekti. Kurul karar metninde, faiz indirim döngüsünün tamamlandığını bildirirken, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçları kullanmaya devam edeceklerini ve ilave tedbirleri devreye sokacaklarını bildirdi. Faiz kararının fiyatlamaya etkisinin çok sınırlı kaldığını söyleyebiliriz. Kurda düşük volatilitede yatay seyirlerin devam ettiğini görüyoruz. Bugün yurt içerisinde TCMB Finansal İstikrar Raporu ve Moody’s kredi notu değerlendirme raporu takip edilecek. ABD’de ise önemli bir veri akışı bulunmuyor. Dolar/TL, bu sabah saat 08:40 itibariyle 18,61’li seviyelerde yatay seyrine devam ediyor." diye belirtiliyor.

Dolar/TL'de sınırlı hareket Dolar/TL, 18,63 seviyelerindeki yatay seyrini sürdürüyor ile ilgili etiketler ekonomi Dolar
GÜNÜN VİDEOSU

Sidney'de ayin sırasında kan donduran olay! Gazze ile ilgili vaaz veren piskopos bıçaklandı...

Avusturalya’nın Sidney kenti yakınlarında vaaz veren piskopos, Gazze’deki deneyimlerini anlatıp, Gazze’de küçük çocukların öldürülmemesi gerektiğini belirtirken bıçaklı saldırıya uğradı. O anlar saniye saniye YouTube'da canlı yayınlandı.