Dolar/TL zirvesini yeniledi: 18.50'nin üzerine çıktı! Euro toparlanmaya başladı...

Dolar/TL kuru, doların güç kazanmasının devam etmesi ile birlikte 18.50 TL'nin de üstüne çıkarak zirvesini yeniledi. Euro ise 2 ayın dibinden yükselişe geçerek 17.94'e kadar yükseldi. İşte günün ilk rakamları...

Dolar/TL kuru doların güç kazanmaya devam etmesinin ektisiyle 18.50 TL'nin de üstüne çıkarak zirvesini yenilemeye devam ediyor. Bugüne de 18.53 TL'den başladı, Euro ise son 2 ayın dibinden yükselişe geçerek 17.94'e kadar yükseldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün katıldığı bir canlı yayında TCMB'nin faiz indirimlerine devam edeceği mesajını verdi.

Erdoğan, TCMB'nin "faiz indirimi" politikasına ilişkin, "Temennim odur ki bundan sonraki toplantıda bunu biraz daha indirmek suretiyle yıl sonuna kadar faizi tek haneli rakama indirmeliyiz" dedi.

 

MERKEZ BANKASI'NDAN ÜST ÜSTE İNDİRİM HAMLESİ

TCMB, Aralık 2021'de politika faizini 100 baz puan indirmiş ve Ağustos ayına kadar sabit tutmuştu. Ağustos ayında büyük bir sürprize imza atarak politika faizini 100 baz puan indiren TCMB, eylül ayı toplantısında da 100 baz puan indirmişti. Politika faizi şu anda yüzde 12'de bulunuyor. TCMB, önümüzdeki 3 ayda da faizi 100 baz puan indirmeye devam ederse 2023 yılına tek haneli politika faizi ile girilmiş olacak.

TCMB, Politika faizi kararlarından sonra verdiği mesajlarında üretimin ivme kaybettiğinden dem vuruyordu. TCMB, hükümetin büyümeyi önceleyen politikalarını desteklemek istiyor.

Önümüzdeki pazartesi günü Türkiye'nin eylül ayı enflasyon rakamları açıklanacak. Reuters'in düzenlediği ankete göre, ekonomistler, enflasyonun eylül ayında aylık bazda yüzde 3.8 artması bekleniyor. Yıllık enflasyonun ise yüzde 84,63'e yükselmesi bekleniyor. Enflasyon ağustos ayında yavaşlama emareleri göstererek aylık yüzde 1,46, yıllık ise yüzde 80 yükselmişti. Eylül ayında doğalgaz ve elektrike yapılan zamların yansıması bekleniyor.

 

DOLAR YENİDEN TOPARLANIYOR

Dolar, dün yaşadığı düşüşün ardından yeniden toparlanıyor. Doların gücünü gösteren DXY endeksi gerilediği 112.66 seviyesinden 113.277 seviyesine kadar yükseldi. Euro/dolar paritesi 1'in altındaki seyrini sürmeye devam ediyor. Parite bugüne 0,9682 seviyesinden başladı.

Sterlin krizi ise İngiltere Merkez Bankası'nın uzun vadeli tahvil alımlarıyla duruldu. İngiltere Merkez Bankası, piyasaları sakinleştirmek için 65 milyar sterlinlik bir program başlattı. Sterlin/dolar kuru 1.05 seviyelerinden 1.08 seviyelerine kadar yükseldi.

 

Dolar/TL zirvesini yeniledi: 18.50'nin üzerine çıktı! Euro toparlanmaya başladı... ile ilgili etiketler Dolar Euro piyasa kur dolar/tl
GÜNÜN VİDEOSU

Sahibinden kaçan kurbanlık hayvan çatıya çıktı! Çıktığı damdan düşen hayvan kameraya böyle yansıdı

Konya'nın Kadınhanı ilçesinde kurban kesimi için hazırlanan büyükbaş hayvan, sahibinin elinden kaçarak çatıya çıktı. Çıktığı damdan düşen hayvanın güçlükle yakalandığı anlar cep telefonu kamerasına saniye saniye yansıdı.