Dolar ve Euro güne nasıl başladı? İşte piyasalarda bugün takip edilecek veriler...

Dolar 17,9630 liradan, euro ise 18,2560 liradan güne başladı. Son kapanışta dolar 17,96 liradan, euro ise 18,32 liradan satılmıştı. Yatırımcıların gözü bugünden itibaren yoğunlaşacak makroekonomik veri gündemine çevrildi.

İstanbul Kapalıçarşı'da 17,9610 liradan alınan dolar 17,9630 liradan, 18,2540 liradan alınan euro ise 18,2560 liradan satılıyor.

Son kapanışta dolar 17,96 liradan, euro ise 18,32 liradan satılmıştı.

KÜRESEL PİYASALAR MAKROEKONOMİK VERİ GÜNDEMİNE ODAKLI

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) eylül toplantısında 50 baz puan faiz artırabileceğine yönelik artan beklentilerle sınırlı da olsa pozitif seyrederken, yatırımcıların gözü bugünden itibaren yoğunlaşacak makroekonomik veri gündemine çevrildi.

Dün Asya ve ABD'de açıklanan makroekonomik verilerin ekonomilerin yavaşladığına işaret etmesi risk algısını artırdı. Buna karşın Çin Merkez Bankası'ndan (PBoC) gelen faiz indirimi adımı piyasaları pozitif etkilerken, ABD'de konut sektöründe yavaşlamaya ve fiyatlarda gerilemeye işaret eden verilerin Fed'i yavaşlatabileceği beklentilerini artırmasıyla da pay piyasaları yükseliş eğiliminde hareket etti.

Söz konusu verilerin ardından para piyasalarında Fed'in eylülde yüzde 64 ihtimalle 50 baz puan faiz artıracağı fiyatlanmaya başlarken, artan resesyon ihtimali tahvil piyasalarına da hareketlilik getirdi.

 

AVRUPA'DA RESESYON BEKLENTİLERİ ARTIYOR

Avrupa pay piyasalarında da dün alış ağırlıklı bir seyir izlendi.

Bölgede, resesyon riskleri güçlenmeye devam ederken, Almanya'nın doğalgaz tedariki problemine bir de kuraklığın nehirlerdeki su seviyelerini düşürmesi eklendi.

Buna göre, nehirlerin iç ve dış ticarette önemli payı olduğu ülkede su seviyelerinin oldukça azalmasının ardından bazı gemilerin seyahat edememesinin ülkede tedarik zincirini olumsuz etkileyebileceğinden endişe ediliyor.

 

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

• 10.00 Türkiye, temmuz ayı konut satışları

• 12.00 Almanya, ağustos ayı ZEW beklenti endeksleri

• 12.00 Avro Bölgesi, ağustos ayı ZEW beklenti endeksi

• 12.00 Avro Bölgesi, haziran ayı dış ticaret dengesi

• 14.30 Türkiye, haziran ayı konut fiyat endeksi

• 15.30 ABD, temmuz ayı inşaat izinleri ve konut başlangıçları

• 16.15 ABD, temmuz ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanımı

Dolar ve Euro güne nasıl başladı? İşte piyasalarda bugün takip edilecek veriler... ile ilgili etiketler Dolar Euro piyasa veri 1 dolar 1 euro
GÜNÜN VİDEOSU

Klima tartışması cinayetle bitti! Kafa atarak arkadaşını öldürdü

Arnavutköy'de aynı iş yerinde çalışan iki arkadaş arasında klima açma yüzünden başlayan tartışma cinayetle bitti.