Merkez'in faiz kararı öncesi dolar düşüşe geçti! 14'te düğüm çözülecek...

Merkez Bankası faiz kararı öncesi dolar/TL fiyatlarında düşüş yaşandı. Merkez Bankası'nın yılın ilk faiz kararını açılamasına saatler kala dolar fiyatı 13,44 seviyelerine kadar indi. Peki dolar kaç lira? Merkez Bankası faiz kararı öncesi 1 dolar kaç TL? Faiz düşecek mi, yükselecek mi? Faiz indirimi olursa dolar ne olur? İşte tüm merak edilenlerin cevabı...

Haftanın son gününe yaklaşırken döviz piyasasında önemli bir değişim yaşanmazken hafta içerisinde yaşanan düşüşün etkileri devam ediyor.

Piyasalar Merkez Bankası faiz kararına odaklanırken dolarda düşüş yaşandı. Hafta başına 13,47'lerde başlayan dolar bugün 13,44 seviyesine kadar indi.

DOLAR KAÇ LİRA 20 OCAK PERŞEMBE?

Alış: 13,5003

Satış: 13,5247

EURO KAÇ LİRA 20 OCAK PERŞEMBE?

Alış: 15,3848

Satış: 15,4125

 

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası faiz kararı 20 Ocak Perşembe günü (bugün) saat 14:00’de açıklanacak.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE OLUR? FAİZ DÜŞER Mİ YÜKSELİR Mİ?

Reuters anketine katılan 16 kurumun 15'i önümüzdeki hafta yapılacak olan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizlerin sabit tutulmasını, bir kişi ise 50 baz puanlık indirim yapılmasını bekliyor. Reuters anketinde yılsonu politika faizi sorusuna cevap veren sekiz kurumun medyan tahmini %14'te şekillenirken tahminler %9-%14.75 bandında yer alıyor. Reuters PPK anketinin düzenli katılımcılarından en az dört tanesi para politikası kararlarının yönünü tahmin etmenin zorluğu sebebiyle ankete katılmayacaklarını belirtti.

Son yıllarda Merkez Bankası ve ekonomi yönetiminde sık sık değişikliğe gidilmesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın düşük faiz istemi ve üretim ve ihracat ile cari dengede fazla verilmesini öngören ekonomik planına yönelik endişeler sebebiyle 2021'de TL dolar karşısındaki değer kaybı %44 seviyesindeydi.

MERKEZ BANKASI OCAK AYI FAİZ BEKLENTİLERİ NEDİR?

Genel beklenti, TCMB'nin Eylül'den beri ekonomik büyümeyi desteklemek için gerçekleştirdiği toplam 500 baz puanlık faiz indiriminin ardından atılan adımların etkisini izlemek adına faizleri sabit tutacağı şeklinde.

TCMB, Aralık ayındaki toplantısı sonrasında alınmış olan faiz indirimi kararların birikimli etkilerinin 2022 yılının ilk çeyreğinde yakından takip edileceğini ve bu dönemde politika çerçevesinin gözden geçirileceğini belirmişti. Birçok ekonomist bu yönlendirmeyi ilk çeyrekte faiz indirimlerine ara verildiği ve TL'deki değer kaybına bu süreçte faiz artışı ile tepki verilmeyeceği anlamı çıkardı.

 

TÜFE, TL'deki sert değer kaybının birikimli ve anlık etkilerini belirgin şekilde yansıtarak 19 yılın en yüksek seviyesi olan yıllık %36.08'e çıktı. Ekonomistler asgari ücret zammı ve artan enerji fiyatları sebebiyle enflasyonun yılın ilk yarısı gelmeden %50 seviyesine yükselebileceğini belirttiler.

Para politikasında ileride bir “U dönüşü” olmasını beklediğini söyleyen Goldman Sachs, bu noktaya gelmeden önce ise başka idari ve düzenleyici adımlar atılmasını beklediğini ekledi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Bizim görüşümüze göre şu ana kadar alınan tedbirlerin hiçbiri Türk ekonomisinin karşılaştığı başlıca soruna – çok yüksek enflasyon seviyesine – değinmiyor. Dövize bağlı mevduatlar veya diğer adımlar dolarizasyonu durdursa bile, çok ekside olan reel faizler ve yüksek seviyedeki kredi büyümesi enflasyonun yüksek seviyede kalmasına sebep olmaya ve liranın üzerinde baskı oluşturmaya devam etmesi muhtemel.”

 

 

 

Merkez'in faiz kararı öncesi dolar düşüşe geçti! 14'te düğüm çözülecek... ile ilgili etiketler Dolar Merkez Bankası faiz karar lira kaç
GÜNÜN VİDEOSU

Kastamonu'da şiddetli yağış! Dereler taştı, okullar tatil edildi

Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde şiddetli yağış nedeniyle hayat durma noktasına geldi. İnebolu Çayı'nda ortaya çıkan görüntüler ise oldukça korkutucu.