DNA testinde 5 kural ihlal edildi... Uğur Dündar'a babalık davası açan Dilara Gülatan, Adli Tıp’a itiraz etti

Uğur Dündar'a babalık davası açan Dilara Gülatan, DNA testinde kural ihlali yapıldığı gerekçesiyle Adli Tıp’a itiraz etti. Babalık davasında DNA testinde 5 kuralın ihlal edildiği ortaya çıktı.

Metin Akpınar’ın yıllar sonra ortaya çıkan kızı Duygu Nebioğlu’nun ablası Dilara G.’nin de gazeteci Uğur Dündar’a babalık davası açması gündemdeki yerini koruyor. 

Sabah’tan Ceyhan Torlak’ın haberine göre; Dilara G.’nin, gazeteci Uğur Dündar’a açtığı davada önemli bir gelişme yaşandı. İzmir Adli Tıp Kurumu’nun Uğur Dündar’ın, Dilara G.’nin babası olmadığı yönünde hazırladığı rapora Dilara G. tarafından itiraz edildi.

KAN ÖRNEĞİNİN ALINDIĞI TARİH DİKKAT ÇEKTİ

Adli Tıp Kurumu’na yapılan itirazın gerekçeleri de ortaya çıktı. Dündar’ın, Dilara G.’nin babası olmadığı yönünde hazırlanan raporun tarihinin 22 Mart 2023 olduğu ancak, hem Dilara G.’den hem de Dündar’dan kan örneklerinin Ekim-Kasım 2023’te alındığı vurgulandı. Kan örneğinin alındığı tarihin, raporun hazırlanma tarihinden sonra olması itiraz gerekçelerinden biri oldu.

Bir diğer itiraz gerekçesi de Adli Tıp Kurumu’nca hazırlanan raporun dava dosyasına 13 Mart 2024 tarihinde sunulması ancak raporun düzenleme tarihinin 22 Mart 2024 olması.

Adli Tıp Kurumu yönetmeliğine göre, alınan örneklerin tarafların hiçbir kimlik bilgisi verilmeksizin işleme tabi tutulması gerekiyor. İşlemi yapan görevliler sadece kodlama ile verilen kodları görüyor. Ancak Dündar ve Dilara G. arasında geçen bu davada kişilerin isimlerinin her evrakta açık bir şekilde yazarak Adli Tıp Kurumu’na gönderildiği ortaya çıktı.

KURU KAN ÖRNEĞİ ALINMADI

Yine aynı yönetmelikte kuru kan örneği de alınması gerekirken, bu davada kuru kan örneğinin alınmadığı dikkat çekti. Adli Tıp Kurumu taşınma dönemindeyken gönderilen örneklerin aradan geçen 7 ay gibi bir sürede bozulma ihtimali de düşünülecek olursa, bu tip durumlarda kuru kan örneğinin alınması önem taşırken, alınmadığı da itiraz gerekçelerinden biri oldu.

DNA TESTİNİN ANNEDEN DE ÖRNEK ALINARAK YAPILMASI İSTENDİ

Öte yandan Adli Tıp Kurumu, anneden de örnek alması durumunda sonucun daha verimli çıkacağını bildirdi. Ancak anne Suphiye Orancı’nın Almanya’da olması ve ulaşılamaması nedeniyle anneden örnek alınamadı. Anneden örnek alınamamasının da DNA testinin tekrar yapılması gerektiğinin gerekçeleri arasında sıralandı. DNA testinin anneden de örnek alınarak yapılması istendi.

METİN AKPINAR'A DAVA AÇAN İKİZLERDEN ÖNCE DAVRANDI AMA...

Dilara G.’nin, Uğur Dündar’a karşı açtığı babalık davasının, geçen yıl Metin Akpınar’a ikiz kızları Duygu Nebioğlu ve Sevgi Nebioğlu tarafından açılan babalık davasından daha önce açıldığı öğrenildi. Metin Akpınar’ın kızı olduğu mahkeme tarafından kesinleşen Duygu Nebioğlu’nun davası sonuçlanırken, Dilara G.’nin davasının önce açılmasına rağmen halen sonuçlanmadı.

DNA testinde 5 kural ihlal edildi... Uğur Dündar'a babalık davası açan Dilara Gülatan, Adli Tıp’a itiraz etti ile ilgili etiketler Uğur Dündar DNA
GÜNÜN VİDEOSU

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan gündem yaratan açıklamalar: Aklımdan dahi geçmiyordu, zorla aday yaptılar...

CHP'nin eski lideri Kemal Kılıçdaroğlu katıldığı canlı yayın programında çok konuşulacak açıklamalar yaptı. Kılıçdaroğlu 14 Mayıs seçimlerinde partisi tarafından zorla Cumhurbaşkanı adayı yapıldığını söyledi.