Dişler Neden Sararır? Herkes Diş beyazlatma yaptırabilir mi? Tek dişteki renklenme neden olur?

Dişler Neden sararır? Milyonlarca kişinin belki de en büyük problemlerinden biri diş sararmasıdır. Bunun en için en kolay çözüm de diş beyazlatma ya da diğer adıyla diş ağartmadır. Dişlere herhangi bir zararının olmadığı kanıtlanan diş beyazlatma işlemini herkes yaptırabilir mi? Diş sağlığı ile ilgili merak edilen detaylar haberimizde...

Dişler Neden sararır? Sigara ya da tütün ürünleri kullanan birçok insanın muzdarip olduğu en büyük problem diş sararmasıdır. Çözüm olarak önerilen diş beyazlatma işlemine de çekinceli yaklaşılır. Peki Diş beyazlatma ya da diğer adıyla diş ağartma nedir, zararlı mıdır? İşte diş sağlığı ile ilgili detaylar...


DİŞ NEDEN SARARIR? DİŞ SARARMASI NEDEN OLUR?


Puro, pipo, sigara gibi tütün ürünleri diş yüzeyinde yeşil, kahverengi, siyah renklenmelere sebep olmaktadır. Kola, çay, kahve gibi içecekler, içerdikleri gallik asit deriveleri ve tannin gibi renklendirici maddelerle kahve-siyah renk tonlarında renklenmelere yol açmaktadır. Kırmızı biber, vişne ve karadut da mor ve siyah renklenmelere sebep olmaktadır.

 

DİŞ BEYAZLATMAYI HERKES YAPTIRABİLİR Mİ?

Beyazlatma işlemi dişlerin mine tabakasında gerçekleşen bir reaksiyondur. Mine tabakası yeterli olmayan dişlerde ve mine tarafından korunmayan ağız ortamında açığa çıkmış kök yüzeylerinde uygulanmaz. Bazı kalıtsal hastalıklar sonucu mine yüzeyi oluşmamış ve yoğun diş sıkma sonucu mine yüzeyleri aşınmış bireylerde uygulanmaz.

DİŞ BEYAZLATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Klinik ortamında, beyazlatma jelleri dişlerin üzerine uygulanarak ışık kaynakları yardımı ile aktive edilir. On beş dakika içinde birkaç ton beyazlık yakalamak mümkündür. Renk değişikliği miktarına bağlı olarak bir seans daha uygulanabilir.


Çeşitli maddeler kullanarak beyazlatma yapılmamalı

Tarifi alınan çeşitli yöntemleri kullanarak beyazlatma yapılmamalıdır. Bu yöntemler dişlerde aşınmalara sebep olur. Geri dönüşümsüz hasarlar dişlerde kalıcı madde kayıplarına ve hassasiyete neden olabilir.

Karbonat ve limon suyu kullanılarak yapılan yöntemler diş sağlığı açısından son derece tehlikelidir. Unutulmamalıdır diş bir organdır ve ağız içerisinde köklerinden aldığı mineraller sayesinde yaşar. Dişleriniz cansız değildirler. Dişler üzerinde gerçekleşen her işlem doruluğu bilimsel olarak kanıtlanmış yöntemler ile doktor kontrolünde uygulanmalıdır.


Diş beyazlatma işlemi ağrılı bir uygulama mıdır?

Beyazlatma jelleri uygulanırken diğer dokular ve diş etleri korunur. Diş etlerinde beyazlatma sonrası oluşabilecek renk değişiklikleri geçicidir. Beyazlatma sonrası çok hızlı bir şekilde geriler. Beyazlatma işlemi sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez ve günlük yaşamına sorunsuz dönebilir.

Sadece tek bir dişteki renklenmenin sebebi nedir?

Geçmiş veya yakın zamanda görülen travma sonucu canlılığını yitiren dişlerin kurumuş bir yaprak gibi renk değişikliğine uğraması mümkündür. Bu durumda sadece tek bir dişe internal (içsel) beyazlatma yapılabilir.

Kanal tedavisinin doğru uygulanamadığı durumlarda dişlerde renklenmeler olabilir. Tedavisi tek diş için uygulanan internal beyazlatma yöntemidir.

Beyazlatma işleminin kalıcılığı ne kadardır?

Beyazlatma işlemi sonrası hasta bir hafta boyunca boyar gıdalardan (vişne, baharatlar, kola, çay, kahve vb.) uzak kalmalı sigara ve tütün ürünleri kullanmamalıdır. İşlemin kalıcılığı hastanın hijyen alışkanlıkları, tütün kullanımı ve diyetine bağlı olarak altı aydan iki yıla kadar değişmektedir.

KAYNAK:MİLLİYET

Dişler Neden Sararır? Herkes Diş beyazlatma yaptırabilir mi? Tek dişteki renklenme neden olur? ile ilgili etiketler dişçi Diş Ağrısı diş hekimliği diş sararması dişler neden sararır diş beyazlatma
GÜNÜN VİDEOSU

Diyarbakır ve Mardin'de feci yangın! Ölü ve yaralılar var

Diyarbakır'ın Çınar ile Mardin'in Mazıdağı ilçeleri arasındaki alanda çıkan büyük yangına müdahale ediliyor. Yangın sebebiyle 2 vatandaş hayatını kaybederken çok sayıda yaralı olduğu belirtildi.