Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'dan sert Gülen açıklaması: O hain artık kimseye yaramaz

Amerika'dan FETÖ'nün elebaşı Gülen'i iade etmesini beklediklerini belirten Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "O hainin orada kalması Amerika'ya da kimseye de yaramaz. Israrımızı sürdüreceğiz, aramızda anlaşmamız da var" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci AK Parti Denizli Başkanlığını ziyaret etti ve partililerle bir araya geldi.

Partililere hitap eden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine engel olan Denizli ve Çardak halkının 15 Temmuz'da destan yazdığını, bu destanın tüm dünyaya dalga dalga yayıldığını ifade ederek, Türk milletinin kahramanlığının yurt dışında da övgü aldığını söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in Türk milletine övgüsünün basına yansıdığını söyleyen Çavuşoğlu, "Diğer bakanlar, devlet başkanları, başbakanlar, birçok parlamenter, gönül coğrafyamızdaki kardeşlerimiz hayranlıklarını gizlemiyorlar. Eskiden 'Türk Milleti' diyorlardı şimdi 'Büyük Türk Milleti' diyorlar." diye konuştu.

Türk milletinin darbeye darbe yapan millet olarak tarihe geçtiğine işaret eden Çavuşoğlu, "Hiçbir silah kullanmadı. O hainlerin elinde uçaklar vardı. Esasında savaş halinde düşmana karşı kullanılan helikopter ve tanklar vardı ama milletimiz eliyle yüreğiyle tüm gövdesiyle darbeye geçit vermedi, 'Bu ülkede hakimiyet benimdir' dedi. Bu milletimizle ne kadar gurur duysak, elinin ayağının altını öpsek azdır. Şükrediyoruz ki böyle bir milletle kutlu yolculukta yürüyoruz. Esasen bu süreçte dostu düşmanı da gördük ayırt ettik bizi şaşırtanlar da şaşırtmayanlar da oldu. Kimin nasıl tavır göstereceğini tahmin ettiğimiz ülkeler de vardı, mutlu eden, hayalkırıklığına uğratanlar da oldu. Bu bakımdan faydalı oldu her şerde hayır vardır diyoruz ve inşallah bu milleti çok daha güzel olarak hedeflerine ulaştırırız." diye konuştu.

"Akıl vermeye çalışanlar oldu"

Yurt dışından "geçmiş olsun" mesajları da aldıklarını söyleyen Çavuşoğlu, daha ilk akşamdan akıl vermeye çalışanların olduğunu, bunun daha sonra dozajının arttığını, sert uyarılar ve tehditlerle karşı karşıya kaldıklarını ifade etti.

"Türkiye'nin AB üyeliğini ya da müzakereleri durduralım" diye tehdide varan söylemlerin de olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onlar hangi tonda bize uyarı yaptı, sertleştiyse onların tonundan daha fazla tonla hadlerini bildirdik, cevaplarını verdik ve onlara şunu söyledik, 'Türkiye eskiden sizin yönlendirdiğiniz Türkiye değil. Biz önce Allah sonra milletin dediğine bakarız. Bizimle diyalog içinde olacaksanız önce darbeye karşı olduğunuzu söyleyiniz. Biz sizin çifte standardınızı, ikiyüzlülüğünüzü çok iyi biliyoruz, çok da gördük. İşte Mısır'ın hali. Onlar da bizim kardeşimiz biz başkasının yardımıyla, suni teneffüsle ayakta duran bir Mısır istemiyoruz ki. Mısır büyük bir millet. Mısır'ın kendisine faydası yok ki Filistin'e faydası olsun."

Türkiye'ye bugüne kadar "Rusya ile ilişkileri düzeltin" diyen bazı ülkelerin şimdi rahatsız olduğunu dile getiren Bakan Çavuşoğlu, "Acaba Türkiye zemin kayması mı yaşıyor, eksen kayması mı var Türkiye'de' diyenler oluyor. 24 Kasım'dan önce de Rusya ile ilişkimiz vardı. Neden söylemediniz. Biz kendi dış politikamızı kendimiz belirleriz." diye konuştu.

Ülkeleri birbirinin alternatifi olarak görmediklerini dile getiren Çavuşoğlu, "Bize akıl verir gibi itham ederek bizim dış politikamızı belirlemeye çalışmayın. Dünyada düşman sayımızı azaltmak, dostlarımızın sayısını arttırmak ve Türkiye'nin ilişkilerini düzeltmek, ekonomik ilişkilerimizi güçlendirmek için gece gündüz çalışıyoruz, hamd olsun, netice de alıyoruz." diye konuştu.

"Hainlere darbe girişiminin hesabını soracağız"

Türkiye'nin insani yardımda milli gelire göre dünya birincisi olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, bu nedenle birçok halkların da darbe girişimi dolayısıyla Türk milletinin yanında yer aldığını söyledi.

Türkiye dostu ülkelerin darbe girişimcisi hainleri ülkelerinden atmaya başladığını söyleyen Çavuşoğlu, "Somali'de Bakanlar Kurulu hemen bir karar aldı. 'Türkiye'ye ihanet eden Somali topraklarında yaşayamaz' dediler, attılar. Aynı şekilde Libya başta olmak üzere kardeş Azerbaycan önlemlerini alıyor. Geçenlerde Pakistan'a gittik, aynı şekilde... Kazakistan, Nijer... Hainler nerede olursa olsun izini süreceğiz ve hesabını soracağız. Bu hainlere, o darbe girişiminin hesabını soracağız." dedi.

"Israrımızı sürdüreceğiz"

Kaçan darbe girişimcilerine ilişkin faaliyetlerini sürdürdüklerine dikkati çeken Bakan Çavuşoğlu, "Bulgaristan'a geçen Abdullah Büyük diye bir haini teslim aldık. Daha önce Cumhurbaşkanı'mızın ofisine böcek, dinleme cihazı koyma olayına karışan 2 haini Romanya'dan teslim aldık, diğerlerini de getirmek için çabalıyoruz. Yunanistan'a korkak fare gibi sığınan 8 haini getirmek için çalışıyoruz, getireceğiz" ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Terörist başı Feto'yu da Türkiye'ye getirip adalete teslim etmek için gayretlerimize arttırarak devam ediyoruz. Çabalarımızı görüyorsunuz. 22 Ağustos'ta ABD Adalet Bakanlığından bir heyet geliyor. 23-24 Ağustos'ta görüşmeler olacak. Üst düzey ziyaret bekliyoruz. Daha sonra dosya ile birlikte Adalet Bakan'ımızla Washington'a gideceğiz ve artık iade işlemlerinin tamamlanması için çalışma yapacağız. Amerika'dan beklentimiz haini vermesi. O hainin orada kalması Amerika'ya da kimseye de yaramaz. Israrımızı sürdüreceğiz, aramızda anlaşmamız da var."

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'dan sert Gülen açıklaması: O hain artık kimseye yaramaz ile ilgili etiketler Haber
GÜNÜN VİDEOSU

Fatih Portakal Kılıçdaroğlu'nu topa tuttu: Ya safım ya aptalım, benden pas!

Seçim öncesi Kemal Kılıçdaroğlu'nu öve öve bitiremeyen Portakal, seçimin ardından CHP'de demokrasi olmadığını belirterek, "Basiretsiz, korkak bir lider var. Benim gözümde Kemal Kılıçdaroğlu artık böyledir. Yazık ya, böyle mi yönetecektiniz insanları. Saf mıyım ben? Ya safım ya aptalım. Bu kadar yeter. Benden pas" dedi.