Devletten bedavaya alıp kapağı bile açılmadan geri dönüşüme satıyorlar

Bazı özel okulların, devletin dağıttı ders kitaplarını paketini bile açmadan kilosu 2 liradan geri dönüşüm tesislerine sattığı ve öğrencilerine de kendi kitaplarını 10-25 bin liraya satın aldırdığı öğrenildi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni eğitim öğretim yılı için devlet ve özel olmak üzere tüm okullara dağıttığı ücretsiz ders kitapları, özel okulların bu kitapları öğrencilerine dağıtmaması nedeniyle adeta çöpe gidiyor.

Bazı özel okullar eğitim öğretim yılı başlamadan, gelen kitapların kapağını dahi açmadan para karşılığında geri dönüşüm tesislerine satıyor. Bazıları da aynı şeyi yıl sonunda yapıyor. Devletin milyarlarca liralık kaynağı böylece boşa gidiyor.

Okullar, devletten bedavaya aldıkları bu kitapları, kilosu 2 TL ile 3.5 TL arasında satarak kâr ediyorlar.

SADECE BİR KOLEJDEN 6 TON KİTAP

Milliyet'ten Ozan Ömer Kadüker'in haberine göre, bir özel okul yönetisi gibi aranıp geri dönüşüm tesislerinden bilgi alındı.

Birçok kolejin kitabını topladığını söyleyen yetkili, “Daha dün X Koleji’nin kitaplarını topladım, isim olarak referans da verebilirim. Güvenebilirsiniz. 6 ton kitap çıktı. Kitapları alıp direkt imha ediyoruz. MEB ile hiçbir sıkıntı yaşamazsınız, imha ettiğimize dair belge de ayarlarız. Kilosunu 3 TL’den alırım” dedi. Şişli’deki bir başka tesis ise bir kamyon kitaptan aşağısına gelmediğini belirterek “Eski kitapları 3 TL, sıfır kitapları ise kilosu 3.5 TL’den alıyorum” diye konuştu.

Devletten bedavaya alıp kapağı bile açılmadan geri dönüşüme satıyorlar

SATIŞLARI DOĞRULAYAN KOLEJ DE OLDU

İstanbul’daki bir kolejin sahibi de kitap satışlarını doğruladı ve şu bilgileri verdi:

“Biz kitapları alıp okulun ilk günü öğrencilere dağıtıyoruz. Açıkçası hiç kullanmıyoruz, kendi kitaplarımız var. Okulda fazla kitap kalırsa da yıl sonu geri dönüşüme yolluyoruz. Ancak bazı okullar ‘Zaten kullanmıyoruz’ mantığıyla kitaplar gelir gelmez satışını gerçekleştiriyor. Bu kitap yardımının hiç yapılmasına gerek yok, hepsi çöp oluyor. Devlet okullarında da kullanılmıyor.”

BU YIL 137 MİLYON KİTAP DAĞITILACAK

2003’ten 2021’e kadar 3 milyar 372 milyon ders kitabı dağıtılarak 7 milyar 622 milyon TL harcandı. MEB bu yıl ise 137 milyon 262 bin kitap dağıtacak.

Devletten bedavaya alıp kapağı bile açılmadan geri dönüşüme satıyorlar ile ilgili etiketler Okul kitap
GÜNÜN VİDEOSU

Starbucks protestocusu önce kahve içenlere küfür etti sonra polise tokat attı

Niğde’de İsrail'i protesto amacıyla Starbucks'ta oturanları protesto etmek isteyen bir şahıs, müşterilere küfür ve hakaret edince tartışma çıktı. Olay yerine gelen polise de saldıran şahıs gözaltına alındı.