Deva Partisi'nin Metin Gürcan kararı: 'Rahatsız edici'

'Siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla tutuklanan parti kurucusu Metin Gürcan ile ilgili duruşunu geç de olsa netleştiren DEVA Partisi yönetimi, Gürcan'a hukuki destek verecek. Fakat yönetim yabancı bir diplomattan para almanın rahatsız edici olduğu görüşünde.

DEVA Partisi kurucularından Metin Gürcan, "Siyasal ve askeri casusluk" suçlaması ile hakkında başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanmıştı.

Olayın üzerinden günler geçtikten sonra DEVA Partisi'nden değerlendirme geldi. BBC Türkçe'ye konuşan İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Metin Gürcan'ın yabancı bir diplomattan, bir AVM'nin otoparkında, zarf içinde para almasının rahatsız edici olduğunu söyledi.

Deva Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı olan Mustafa Yeneroğlu, bu durumun siyasi etik açısından sorgulanması gerektiğini ifade ederek, cezaevinden çıkması halinde partisinin Gürcan'dan bu konuda savunma isteyeceğini belirtti. Gürcan'a yöneltilen "askeri ve siyasi casusluk" suçlamasının ise mesnetsiz olduğunu savunan Yeneroğlu, DEVA Partisi olarak avukatları aracılığıyla hukuki destek vererek, kurucularının adil yargılanma hakkını savunacaklarını söyledi.

 

 

 

NE OLMUŞTU?

Deva Partisi Kurucular Kurulu üyesi ve emekli subay Metin Gürcan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasi veya askeri casusluk amacıyla temin etme" suçlamasıyla 26 Kasım'da İstanbul'da gözaltına alındı. 29 Kasım'da da çıkarıldığı Nöbetçi Sulh Mahkemesi'nce tutuklandı.

Deva Partisi'nin Metin Gürcan kararı: 'Rahatsız edici' ile ilgili etiketler Deva Partisi Mustafa Yeneroğlu metin gürcan Siyasi ve askeri casusluk
GÜNÜN VİDEOSU

Evlat nöbetinde bir buluşma daha! Annenin oğluna ilk sorusu duygulandırdı: Aç mısın?

HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde evlat nöbeti tutan ailelere eylemin 996'ncı gününde katılan Mardinli Akdaş çifti, terör örgütü PKK’dan kaçıp güvenlik güçlerine teslim olan oğullarına kavuştu. Anne Gülperi Akdaş, oğluna sarılıp "Aç mısın?" diye sorması duygulandırdı.