Deprem sonrası online eğitim konuşuluyordu; üniversiteler için karar resmen verildi! İşte akademik takvim

Deprem sonrası bir kargaşa da üniversite öğrencileri için başladı. Depremzedelere ayrılan yurtlar nedeniyle online eğitime geçen üniversiteler için resmi açıklama yapıldı. İşte detaylar…

Deprem sonrasında merak ile takip edilen konulardan biri de üniversite eğitimi oldu. Barınma sorununun ortaya çıkmasıyla birlikte hükümet, üniversitelerin kapatılmasına ve üniversiteler için tahsis edilen yurtların depremzedelere ayrılmasına karar verdi. Bu karar sonrası başlayan kargaşa, dün gerçekleştirilen resmi açıklama ile net bir hal alırken; aynı zamanda üniversitelerin eğitime ne zaman başlayacağı da netleşti.

Pandemi döneminde online eğitim gerçekleştiren üniversitelerin bu kez deprem nedeniyle online eğitim vermesine karar verildi. Ancak, online eğitim tüm ölümler için geçerli olmayacak şekilde yürürlüğe sokuldu. Açıklamayı yapan Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, 2022-2023 akademik yılı bahar dönemine ilişkin bilgi verdi. Peki, üniversiteler ne zaman açılacak 2023? Üniversiteler açılacak mı, tatil mi, online-uzaktan eğitim mi? İşte detaylar…

EĞİTİM 20 ŞUBAT İTİBARİYLE BAŞLIYOR

Deprem sonrası online eğitim konuşuluyordu; üniversiteler için karar resmen verildi! İşte akademik takvim

Açıklamalarında bahar eğitim dönemine ilişkin bilgi veren Özvar, deprem bölgesindeki öğrenci sayısını; “Türkiye'deki açık öğretim hariç toplam 4 milyon 187 bin yüksek öğretim öğrencisinin 377 bini söz konusu 11 ilde kayıtlıdır. Bölgede bulunan üniversiteler toplam örgün öğrenim öğrencisinin yüzde 9'una ev sahipliği yapmaktadır. Deprem bölgesinde ikametli olup başka illerde eğitim alan yaklaşık 250 bin öğrencimiz vardır. Türkiye'deki öğrencilerin toplam yüzde 15'i ya bölgede ikamet etmekte ya da eğitim almaktadır. 18 üniversitemizde 17 bini aşan öğretim elemanı ve 30 bini idari olmak üzere toplam 47 bin ayrıca üniversite personeli bulunmaktadır. Öğrencilerimiz ve personellerimiz arasında maalesef kayıplarımız da bulunmakta. Birinci dereceden yakınlarını kaybeden öğrencilerimiz ve personelimiz mevcuttur” diyerek açıkladı. Ardından eğitimin başlayacağı tarihi duyuran Özvar, şöyle konuştu:

“Bundan sonraki süreçte, yani iyileşme sürecinde üniversitelerimize çok kritik roller düşmekte. Kurulumuz tarafından birçok faktörü bir arada değerlendirilerek 2022-2023 bahar döneminin uzaktan öğretim yoluyla tamamlanmasının uygun olacağına karar verilmişti. Bütün çabamız eğitim alanında normalleşmenin mümkün olan en kısa zamanda sağlanması. Ön lisans, lisans ve lisans üstünde 2022-2023 akademik yılı bahar dönemi ile sınırlı olmak kaydıyla bazı kararlar alındı. Alınan kararlar nisan başı itibarıyla yeniden gözden geçirilecek, hibrit öğretim seçeneği de değerlendirilecektir. Bahar döneminin 20 Şubat’ta uzaktan eğitimle başlatılmasına karar verildi.”

UYGULAMALI EĞİTİM YÜZ YÜZE DEVAM EDECEK

Online eğitimde eleştirilen durumlardan biri de uygulamalı bölümler olmuştu. Buna ilişkin yüz yüze kararı verildiğini bildiren Özvar, “Eğitimlerine yüksek öğretimde uygulamalı eğitimler çerçeve yönetmeliği uyarınca devam eden programlardaki öğrencilerin bu eğitimlerini yüz yüze sürdürmelerine karar verildi” dedi. Ardından deprem bölgesindeki öğrenciler için hazırlanan özel öğrencilik statüsüne ilişkin açıklama yapan Özvar, şu ifadeleri kullandı:

“Özel öğrencilik konusunda da bazı kolaylıklar getirmeyi planlıyoruz. Depremden etkilenen illerdeki üniversitelerde veya birinci derece yakınları bu illerde ikamet eden öğrencilerden uygulamalı eğitime devam edecek olanların talep etmeleri halinde 1. derecede yakınlarının ikametgahının veya geçici ikametgahının bulunduğu illerdeki üniversitenin eşdeğer diploma programlarında özel öğrenci olarak bu eğitimlerini alabilmelerine, bahar dönemi sonunda başarılı oldukları uygulamalı eğitimlerin eksiksiz olarak kredi yükünden düşülmesine, kendilerinden ayrıca eğitim ücreti talep edilmemesine karar verilmiştir. Kayıt dondurma konusunda da bazı kolaylıklar getirildi. Yüksek öğretim programlarında kayıtlı olan ve talep eden öğrencilerin ilgili yüksek öğretim kurumlarınca bahar döneminde kayıtlarının dondurulmasına ve bu sürenin programın azami öğrenim süresinden düşülmemesine karar verildi.”

Deprem sonrası online eğitim konuşuluyordu; üniversiteler için karar resmen verildi! İşte akademik takvim ile ilgili etiketler Eğitim deprem