"Deprem sonrası Kuş Kayası Dağ'ı yanardağa döndü" iddiası! AFAD yalanladı!

Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesindeki Büyükkızılcık köyündeki dağın yanmaya başlaması 'yanardağ' iddiasını gündeme getirmişti. AFAD Deprem Risk ve Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, iddiaları yalanladı.

Kahramanmaraş merkezli olan depremler sonrası yerli halkın 'Kuş Kayası' olarak adlandırdığı dağ adeta yanardağ gibi patlamaya başladı.

Bölge halkı büyük endişeler yaşıyor. Konunun araştırılmasını isteyen vatandaş, bulunduğu yerin Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesi Büyükkızılcık köyü olduğunu anlatarak, “Kuş Kayası dediğimiz dağ, yanardağ gibi yanıyor. Bunu uzmanlara, yetkililere ulaştırır mısınız? Korkuyor halk ne olduğunu bilmiyor. Şu anda kocaman dağ yanıyor. Eskiden hiçbir şekilde böyle bir şey yoktu normal dağ. Önce şu alttaki siyah yerden bir petrol gibi, lav mı petrol mü çok değişik şeyler oluyor burada" diye belirtti.

AFAD Deprem Risk ve Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, Kahramanmaraş Göksun Kuşkayası Dağı'ndan “lav aktığı” iddialarına, "Böyle bir şey yok" yanıtını verdi. Tatar, "Ekiplerin bölgeyi kontrol ettiğini belirterek, “Oturduğunuz yerden lütfen yorum yapmayın” diye sitem etti.

Tatar, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Skorsky helikopteri bölgeye gönderdik"

"Ne yazık ki canla başla çalışan buradaki ekibin bir bölümünü meşgul etti. Tamamen anlamsız bir şekilde orada volkan mı patladı, şu var bu var. İşimizi gücümüzü bıraktık orada ne oluyor anlamaya çalıştık. Bundan bir sat önce Skorsky helikopteri bölgeye gönderdik. Büyükkızılcık Köyü’nde bir yamaçta oluşan ve dünden itibaren sosyal medyada yayılan volkan patlaması oluyor şeklinde yayılan yere gelen Skorsky helikopter o bölgeye indirdi. Altı kişilik ekip şu anda o bölgeyi inceleyip geri döndüler.

Hocaları sağduyuya davet etti

Sosyal medyada herkes yorum yapıyor. Oturduğunuz yerden lütfen yorum yapmayın. Burada her şeyi teyit etme şansımız var. Şu olabilir, bu olabilir, bu bilimsel bakış açısında bu vardır, yorum yapabilirsiniz ama şu anda yaptığınız her yorum sahadaki yansıması farklıdır. Böyle bir şey olamaz, bir öğretim üyesi olarak bunu kabul etmiyorum. Lütfen, bütün hocalarımızı daha sağduyulu, daha sağlıklı veri elde ederek bu tür açıklamaları yapmaya davet ediyorum. Şu anda gereksiz yere bütün basın Kızılcık Köyü'nde volkanın patlamasını bekliyor. Bize bir tek faydası oldu, Skorsky helikopter gelirken o bölgeye aynı zamanda erzak getirdi. Ne oldu peki? Yukarıdan inen arkadaşlarımızın dedikleri şey şu, ‘sosyal medyada volkanik aktivite olarak görüntüler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bölgede herhangi bir lav akması, volkanik kül petrol veya gaz çıkışı olmadığı yönünedir'. Böyle bir şey yok. 'Gözlemlerimiz olayın depremle tetiklenen ve depremden sonrası bizim sık şekilde gördüğümüz basit bir kütle hareketinden öteye bir şey değil' .Bölgede zaten volkanik patlamayı oluşturacak coğrafik özellik yok.

"Bin 300 ekiple hasar tespit çalışmalarına başlandı"

Halen artçı sarsıntılar devam ediyor, edecektir. Çok daha uzun bir süre hissedilir boyutta artçılar bölgede olmaya devam edecektir. Bunların bir bölümü 6'nın üzerine çıkacak kadar büyük olabilir. Vatandaşlarımızın hasarlı binalardan kesinlikle uzak durmaları gerekiyor. Dünden bu yana çok büyük bir organizasyonla, çevre bakanlığımız şu anda  bin 300 ekiple sahada hasar tespit çalışmalarına başladılar. Yaklaşık bir günde 32 bin 500 civarında binaya karşılık geliyor. Böyle gidilirse hızlı bir şekilde binaların hasar tespiti yapılmış olabilecek. Ekipler gelip incelemeden binalardan uzak durmakta fayda var. "

"Deprem sonrası Kuş Kayası Dağ'ı yanardağa döndü" iddiası! AFAD yalanladı! ile ilgili etiketler Kahramanmaraş deprem AFAD